Yaz güneşi ve gözlük seçimi

Değerli okuyucularım, yaza merhaba diyeceğimiz günler yaklaşıyor. Bilindiği gibi güneş ışınları, en çok gözlerimize zarar vermekte. Bunun önlemi de güneş gözlüğü kullanmaktan geçiyor. Ancak gözlük alırken de çok dikkatli davranmamız gerekmekte. Öyle olur olmaz yerlerden, bunun çerçevesi güzelmiş, camının rengi çok hoşmuş, tezgâhta daha ucuza satılıyor diyerek, doktora danışmadan ve yetkili gözlükçülerin haricinde gözlük almak faydadan çok zarar getirir.

Bu konuda sizleri bilgilendirmek için, Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bilgehan Sezgin Asena’ya kulak verelim. Dr. Asena, gözlerin yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından en fazla etkilenen organ olduğunu söyledi. İşte Doç. Dr. Bilgehan Sezgin Asena’nın anlattıkları:

“Yaz aylarında dünyamıza ulaşan ultraviyole ışın miktarının kış mevsimine oranla 3 kat daha fazla . Güneş gözlüğü seçimi, havuz ve denizlerde gözlerin korunmasının bu dönemde çok fazla önem kazanmakta.

Her yaştan insanın yaz tatilinde denizin yanı sıra; havuzları da tercih ettiğinden, hijyen kurallarına uyulmayan yerlerde göz rahatsızlıklarının ortaya çıkma olasılığı çok fazla.”

Koruyucu yüzme gözlüğü

Havuz ve denize girerken koruyucu yüzme gözlüğü takılması gerektiğini vurgulayan Asena, “Özellikle kalabalık havuzlarda mikroplar daha fazla üremektedir. Bu nedenle havuzda uzun süre kalınmaması gerekir. Kontakt lens kullananların denize veya havuza mümkün olduğu ölçüde kontakt lensle girmemelerini öneriyoruz. Havuzlarda mikrop ürememesi için kullanılan klor, uzun yüzme sonrası göz sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle yüzme gözlüğü kullanmak önemlidir. Havuzdan çıktıktan sonra duş alarak yüzünüzü yıkamanız da bir diğer önemli konu. Güneş kremi kullanırken de gözlerimizi iyi korumalıyız. Güneş kremi gözlerimize kaçtığı zaman içindeki kimyasallar tahrişe neden olabiliyor. Eğer krem gözümüze kaçarsa mutlaka bol suyla yıkamalıyız” diyerek uyarılarda bulundu.

Kaliteli güneş gözlüğü tercih edilmeli

Yaz aylarında etkisi artan ultraviyole ışınlarının, gözlerimiz üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu da ileri süren Doç. Dr. Bilgehan Sezgin Asena uyarılarına devam etti: “Güneşin uzun yıllar içinde göz kapağında yaratabileceği hasar kansere uzanan ciddi hasarlara yol açabiliyor. Güneş ışınlarına maruz kalan gözde birçok hastalık meydana gelebileceği gibi, güneş ışınları göz kapağında ben, leke, tümör oluşumuna kadar varabilecek sonuçlara da neden olabiliyor. Özellikle çocuklar yazın, güneş ışınlarının altında fazla kalmamalı. Çocuklar güneşe mutlaka şapka ve güneş gözlüğüyle çıkmalı. Zararlı güneş ışınlarından korunmak için de mutlaka kaliteli bir güneş gözlüğü kullanılması gerekiyor.”

Evet sevgili okuyucularım, yetkili ağızdan güneş ışınlarının gözlerimiz üzerinde olumsuz etkilerini okudunuz. Şimdi siz siz olun yaz günlerinde gözlüksüz dışarı çıkmayın ve tabii ki gözlüğünüzün de kaliteli olmasına dikkat edin.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları