İstanbul’u harita İstanbul ile keşfet

Turistik bir geziye çıktığınızda, ister yabancı ülkede olsun ister yurdumuzda, size o şehri tanımanın en iyi yolunun şehrin sokaklarında kaybolmak olduğu söylenir. Bu bir yerde doğru olabilir. Eğer yorulmayı göze alacak kadar gücünüz varsa ve meraklıysanız mesele yok. İstediğiniz kadar dolaşın. Yorulduğunuzda bir kafeteryada oturup, kahve-çay molası verebilirsiniz.

Yurt dışına gittiğinizde, konakladığınız oteldeki görevli size gezilecek yerleri gösteren bir şehir haritası verir. Üzerine de çok basit bir kroki çizer. Başlangıç noktası olarak oteli alıp, nereleri gezmeniz gerektiğini size gösterir. Yukarıda şehri keşfetmek için kaybolun dedim ama, o otelin görevlisinin gönlü sizin kaybolmanıza razı olmaz. Krokiyi öyle bir çizmiştir ki bir şekilde otelinizin yolunu bulursunuz.

Evet bu anlattıklarım yurt dışı geziler için. Kadim şehrimiz İstanbul’u gezmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi Şube Müdürlüğü tarafından Harita İstanbul uygulaması yenilikçi mekânsal veri teknolojileri ve kullanıcı dostu arayüzü ile kullanıcıların hizmetine sunuldu.

İBB’nin verdiği bilgi şöyle: 16 milyon İstanbullunun hayat kalitesini yükselten ve kent yaşamını kolaylaştıran hizmetlerin yer aldığı uygulama, zengin kategoriler menüsü ile harita.istanbul adresinden web ve mobil uyumlu olarak herkesin erişimine açıldı.

Yenilikçi ve yaratıcı yaklaşım ile tasarlanan uygulama; İstanbul meraklılarının kenti yakından tanımasını sağlayan tematik haritalar, katmanlar menüsü, zaman çizelgesi ile uydu arşivi ve 360° güncel sokak görüntülerini içeren özellikleri ile ziyaretçilerine keyifli bir deneyim yaşatıyor.

Yapay zekâ burada da devrede

Yapay zekâ teknolojisi kullanılarak geliştirilen arama motoru ile istenilen yeri bulmak daha hızlı ve daha kolay hâle getirildi. Yeni rotalama özelliği sayesinde birden çok nokta için rota oluşturulabilirken, yakınımda ara fonksiyonu ile 500m-10km arasında filtreleme yaparak detaylı arama yapmak da mümkün.

Güncel, güvenilir canlı trafik verisi ve hava durumu ile İstanbul’un dinamik ritmini yakalayan Harita İstanbul, vatandaşların ihtiyaçlarına hızlıca cevap vererek yaşam kalitesini artırıyor.

Dijitalleşen kamu hizmetlerinin öncü ve özgün bir örneği olan Harita İstanbul uygulamasının 3B özelliği ile kullanıcılar, İstanbul’un 3 boyutlu modelinde diledikleri gibi gezebiliyor, mobil cihazlarda, cihazı döndürerek 3 boyutlu modelde şehre farklı açılardan bakabiliyor.

Mekânsal veri uzmanlarının çalışmaları ile kentin güncel ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözümlerle geliştirilen Harita İstanbul uygulaması meraklılarını keşfe bekliyor.

Harita İstanbul’un öne çıkan özellikleri;

Yapay zekâ teknolojisi kullanılarak geliştirilen arama motoru ile daha hızlı ve kolay arama,

Yeni rotalama özelliği ile birden fazla nokta için en hızlı ve en kısa rotayı belirleme,

Yakınımda ara özelliği ile 500 m-10 km mesafe arasında filtreleyerek arama yapma,

Zengin kategoriler menüsü,

Tematik haritalar, zaman çizelgesi ile uydu arşivi, katmanlar menüsü, 360 derece güncel sokak görüntüleri,

3B özelliği ile İstanbul’un 3 boyutlu modelini inceleyebilme,

Kullanıcı dostu çizim araçları ile mesafe ve alan ölçümü yapabilme,

İstanbul’daki tarihî ve kültürel mekânlar hakkında bilgi alma,

Keşfet menüsünde; anlık hava ve trafik durumu, trafik kameraları, şarj istasyonları ve güncel İSPARK verilerine erişebilme.

Evet sevgili okuyucularım, hafta sonu ya da genelde tatillerde boşalan İstanbul’u keşfetmek için Harita İstanbul’u kullanabilirsiniz.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları