Sigaraya yine zam geliyor! İşte yeni fiyatlar

Sigaraya yine zam geliyor! İşte yeni fiyatlar

Sık sık zamlanan sigara fiyatları yeniden zamlanıyor. Temmuz ayında tüm sigara guruplarında yeni bir zam gelmesi bekleniyor. İşte zamlı tarifeden satılacak olan sigaraların fiyatları.

Son dönemde hemen her alana gelen zamlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Bu zamların arasında en çok dikkat çeken ise, sigara fiyatlarına gelen zamlar oluyor. Ardı ardında gelen zamlara artık alışan vatandaşlar, Temmuz ayında sigara fiyatlarına yapılacak olan dev zamla birlikte, ceplerinde bir yük daha taşıyacaklar.

Picture background

Kısa süre önce sigara fiyatlarına gelen 3 TL'lik zam, birçok sigara markasının fiyatlarını yükseltmesine neden olmuştu. Ancak asıl zammın henüz gelmediğini belirten uzmanlar, Temmuz ayında yapılacağı tahmin edilen yeni zamla birlikte, en ucuz sigaranın 66 TL'den satışa sunulacağını öngörüyor.

Ocak ve Temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerdeki fiyat etiketinin doğrudan yükselmesine neden oluyor. Yılının ilk beş ayında, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmışken, uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20'nin üzerinde olmasını ve bu durumun sigara fiyatlarının fırlamasına neden olacağını tahmin ediyor.

Picture background

Şu anda içinde bulunduğumuz durumda, sigara üzerinden alınan maktu vergi paket başına 1.4249 TL seviyesinde iken, bu 20 sigaralık bir pakette toplamda 28,5 TL'ye denk geliyor. Eğer beklendiği gibi yüzde 20'lik bir vergi artışı yapılırsa, bu rakam 34,2 TL seviyesine kadar yükselecek. Ek olarak, mevcut ek maktu vergi 4,8 TL iken, yüzde 20'lik bir artış sonrasında 5,8 TL seviyesine ulaşmış olacak.

Bu hesaplamalar doğrultusunda, sigaranın perakende satış fiyatının 60 TL'nin altında kalmayacağı, en ucuz sigaranın 66 TL’ye çıkması tahmin ediliyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.