SGK uzmanı ‘kesin’ diyerek açıkladı ‘En düşük emekli maaşında rakam sızdı’

SGK uzmanı ‘kesin’ diyerek açıkladı ‘En düşük emekli maaşında rakam sızdı’

SGK uzmanı Murat Bal, en düşük emekli maaşı için belirlenecek zam oranını açıkladı.

4 aylık enflasyon verisi 18,72 olarak açıklanmıştı. 6 aylık enflasyon oranının ise yüzde 25 oranında çıkması tahmin ediliyor. Ancak refah payı artışı sonrası ne olacağı ise araştırılmaya başlandı.

Milyonlarca emekli, Temmuz ayında maaşlarına yansıtılacak enflasyon farkı ve olası refah payı eklemesi konusunu araştırmaya başladı. Yüksek enflasyonun etkisiyle alım güçleri her geçen gün azalan emekliler, hükümetten gerekli düzeltmeleri ve iyileştirmeleri yapılmasını istiyor. SGK Uzmanı Murat Bal, en düşük emekli maaşı için belirlenecek zam oranını şimdiden duyurdu.

emekli-2124.jpg

REFAH PAYI GELİYOR

Hükümete yakın kaynaklar, geçmiş yılların aksine zam konusunda oldukça dikkatli olduğu belirtiliyor. Emekliler ise Temmuz ayındaki zam oranına gözlerini çevirdi. Enflasyonun gölgesinde yaşayan emekliler, maaşlarındaki artışın geçimlerine nasıl bir katkı sağlayacağını ise kestiremiyor.

Türkiye'deki yüksek enflasyon, emeklilerin alım gücünü gün geçtikçe daha da düşürüyor. Milyonlarca emekli, Temmuz ayında gerçekleştirilecek zam oranını beklemeyi sürdürüyor. Emekliler, enflasyon farkı ve zam oranına ek olarak refah payı yapılmasını istiyor. Refah payının eklenmesi durumunda, emekli maaşlarında daha belirgin bir artış yaşanabileceği ise ön görülüyor.

emekl-1.jpg

YÜZDE 30 ORANINDA BİR ZAM YAPILACAK

SGK Uzmanı Murat Bal Kamu Son Haber’e özel en düşük emekli maaşına ilişkin refah payı artışını açıkladı. Bal, “4 aylık enflasyon verisi 18,72 olarak belirlendi. 6 aylık enflasyon oranının ise yüzde 25 oranında çıkmasını bekliyorum. 5 puan civarında refah payı ekleyebilirler. Toplamda emekli maaşlarında yüzde 30 bir zam bekliyoruz” dedi.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.