Selçuk Geçer'den uykuları kaçıracak Dolar açıklaması

Selçuk Geçer'den uykuları kaçıracak Dolar açıklaması
Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, dolar borcu olanların uykusunu kaçıracak bir açıklama yaptı. Dolar-TL kurunu değerlendiren Geçer, Doların 42 TL olacağını hatta bunun en iyi senaryo olduğunu belirtti.

Selin TURŞAK/ KAMU SON HABER

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer'den Dolar borcu olanların uykusunu kaçıracak açıklama geldi. Geçer, medium platformunda yayımladığı yazıyla dolar-TL kurunu değerlendirdi ve yıl sonunda doların ulaşacağı rakamı açıkladı. Siyasi nedenlerle uzun süre baskı altında tutulan doların gerçek değerine, yani birikmiş enflasyon değerine bir şekilde ulaşacağının altını çizen Geçer, "Doların 42 olacağını söylüyorum" başlıklı yazısında "Bu arada 42 lira son derece iyimser bir rakam. Resmi TÜİK enflasyonuna göre yapılmış hesaplama. Ne kadar gerçekçi olduğunu ve aslında ENAG ya da bizim gerçek enflasyonumuz işin içine konulsa nerelere gidebileceğini siz düşünün" dedi.

"YA KITLIK VE KARABORSA ÇIKAR YA DA..."

Geçer, doların diğer ürünler gibi enflasyonla bağlantılı olduğunu, bir ülkenin para biriminin enflasyon oranında değer kaybetmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, "Aslında bu durum yalnızca dolar için değil, tüm ürün fiyatları için kaçınılmaz bir durumdur. Eğer bir ürünün fiyatını enflasyon karşılığının altında tutmaya çalışırsanız, ya kıtlık ve karaborsa ortaya çıkar ya da büyük kırılganlıklar meydana gelir" açıklamalarında bulundu.

"42 LİRA İYİMSER BİR RAKAM"

Ünlü ekonomist, "Doların 42 olacağını söylüyorum" başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Bu arada 42 lira son derece iyimser bir rakam. Resmi TÜİK enflasyonuna göre yapılmış hesaplama. Ne kadar gerçekçi olduğunu ve aslında ENAG ya da bizim gerçek enflasyonumuz işin içine konulsa nerelere gidebileceğini siz düşünün. Kısaca çok inandırıcı olmayan TÜİK enflasyonuna göre bile dolar şu anda olması gereken yerin çok altında. Bu arada benzer durum Euro, Sterlin ve diğer tüm yabancı para birimleri için aynı oranda geçerli. Peki neden ısrarla döviz olması gereken yere yani birikmiş enflasyon karşılığına gitmeli diyorum?

Faiz kararı sonrası Türk Lirası (TL) yüzde 6,5 değerlendi. Dolar/TL kuru, 27,25’den 25,20’ye kadar geriledi. Haftayı 26 liranın üzerinde tamamlasa da yükseliş hızını azaltmış oldu. Şu soru da merak ediliyor: “Kur neden tekrar yükseldi?” Çünkü belirsizlik devam ediyor.

ÖRNEK Mİ İSTERSİNİZ?

Uygulanan bu yanlış politika sonrası;

- Merkez Bankası rezervlerinin dip yapması hatta net rezervlerin bile eksiye düşmesi

- Bütçenin borç batağına sürüklenerek tam bir kara delik haline gelmesi

- Uzun vadeli borç hayal olması, kısa vadeli tefeci borçlarına büyük faizler ödemek zorunda kalınması

- Faiz giderlerinin ana para giderlerini geçmesi

- CDS'lerin patlaması

- Yurtdışı ve yurtiçi kredi maliyetlerinin yükselmesi

- Dış Ticaret Açığı ve Cari Açığın patlaması

- Faiz ekonomisi yerine taviz ekonomisine geçilmesi

- Kredi notlarımızın çöp seviyesine düşmesi

- Gizli işsizliğin artması

- Şirketlerin vergi ve borç batağı ile iflasın eşiğine sürüklenmesi

- Merkezi yönetim bütçesinin yılın ilk yarısını bile çıkaramaması

Bu dedikoduların önüne geçildikten sonra, güveni yeniden tesis ettikten sonra ilerisi için sorun görünmüyor. Faiz artırımlarının devamı piyasalara güven verir. Ortada bir belirsiz hâlen var, ondan sebep dalgalanma devam eder. Mesela dolar/TL kuru 26-27 lira aralığında dengelenebilir. Burada belirleyici etken yine enflasyon olacaktır.

"ÖZELLİKLE EYLÜL AYI BEKLENİYOR"

Yabancı yatırımcılar ekonomi politikasını şimdilik izliyor. İkna olduktan sonra girişlerini hızlandırabilir. Ekonomi yönetiminin önceliği enflasyon olduğu için yabancı yatırımcıyı ikna edecek gibi duruyor. Çünkü Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından kısa ve net bir mesaj verdi: “Kararlıyız!” Şimdi sıra yabancı yatırımcıyı desteklemeye geldi. Özellikle teşvik ve destek programı için Eylül ayı bekleniyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.