Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiriyor: Yeni dönem yarın başlıyor!

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiriyor: Yeni dönem yarın başlıyor!
Kat mülkiyeti hukukundan kaynaklı ve kira konusundaki uyuşmazlıklar için arabuluculuk dönemi yarın başlıyor. İşte ayrıntılar...

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiren yeni dönem yarın başlıyor. En fazla 1 ay sürecek olan arabulucu sürecine ilişkin Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

Hakan Akdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

“Artık bundan sonraki süreçte kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıklarının hızlı çözülmesi amacıyla arabuluculuk sistemi uygulamaya geçildi. Komşuluk ilişkilerinden dolayı anlaşmazlıklar, ortaklıktan dolayı anlaşmazlıklar, buna benzer yine kat malikleri ve site yönetimleri arasındaki anlaşmazlıklar mevcut.

"2-3 YIL SÜREBİLİYOR"

En önemlisi ise kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıklarıdır. Bunun hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması için adım atılıyor. Şu anda açılan bir davanın ilk duruşma günü bile 1 yılı buluyor. Karara bağlanması, temyize gönderilmesi 2-3 yıl sürebiliyor. Bu da ev sahipleri ve kiracılar adına büyük mağduriyetler oluşturabiliyor. 2-3 yıl insanların maddi ve manevi yıpranmaması için uyuşmazlıkların arabulucu ile çözülmesi isteniyor.

ANLAŞMAZLIĞI OLANLAR DİKKAT

Eğer bir anlaşmazlığınız varsa 1 Eylül itibarıyla arabulucuya gitmeniz gerekiyor. Burada arabulucu çözüm bulacak anlamına gelmiyor ancak bazı konularda uzman eşliğinde bir araya geldiğinizde çözülebilecek konular da var, mahkemelerde çok ciddi iş yükü var. Bunların hızlı bir şekilde çözülmesi ve iş yükü yüklenmemesi önemli olacaktır.”

Kaynak: Milliyet

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.