Restoranda askeri üniforma ile servis yapmıştı! O garson için istenen ceza belli oldu

Restoranda askeri üniforma ile servis yapmıştı! O garson için istenen ceza belli oldu

İstanbul’da bir restoranda masalardaki müşterilere askeri üniforma ile servis yapılması görüntülerine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Şüphelilere istenen ceza belli oldu.

İstanbul Beyoğlu’nda 16 Nisan 2024 tarihinde sosyal medyada yabancı uyruklu bir garsonun, bir restoranda bulunan müşterilere askeri üniforma ile servis yaptığı görüntülerine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Sosyal medyada yayınlanan videoda, bir işletmede askeri üniforma giyen şahsın restoranda bulunan müşterilere askeri üniforma ile servis yapıldığının görüldüğü üzerine soruşturma başlatıldı.

Picture background

Bu soruşturma kapsamında, söz konusu işletme mesul müdürünün Abdulkadir Güler, işletme sahibinin Adnan Kalkmaz, videoda askeri üniforma giyerek servis yapan kişinin ise Suriye uyruklu Yousuf Jaafer olduğu tespit edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, devletin askeri teşkilatının şeref ve saygınlığını zedeleyici nitelikte olduğu belirtilirken, şüphelilerin yayınladığı videonun devletin askeri teşkilatının şeref ve saygınlığını zedeleyici niteliğinin bulunduğu, video içeriğinin düşünce özgürlüğü bağlamında hukuki koruma görmesinin mümkün olmadığı, toplumun gelişmesine katkıda bulunmadığı gibi devletin askeri teşkilatını alenen aşağılamaya yönelik olduğuna karar verildi.

Picture background

Şüpheli Yousuf Jaafer’in ifadesinde “Ben 2017 yılının yaz aylarında yasal yollardan Suriye’den Türkiye'ye giriş yaptım. Türkiye'ye geldikten sonra ilk olarak İstanbul Bakırköy’de, sonrasında Beylikdüzü’nde restoranlarda çalışmaya başladım. Ardından 2022 yılı yaz aylarında sosyal medya vasıtasıyla video çekmeye ve gelir elde etmeye başladım. Söz konusu restorana gittiğimde burada müşteri olarak bulunan, Dubai'den geldiklerini söyleyen yabancı uyruklu 2 kişi, Eminönü’nden almış oldukları askeri üniformayı bana getirerek video çekme teklifinde bulundular. Ben de askeri üniformalı videonun daha fazla izleneceğini düşünerek bu teklifi kabul ettim. Video içerisinde et servisi yaptığım masada bulunan iki kişi bana askeri üniformayı getirerek video teklifinde bulunan tanımadığım 2 kişidir. Giymiş olduğum üniformanın üzerinde herhangi bir bayrak ya da yazı yoktu, Türk askeri üniforması olduğunu bilmiyordum. Çok pişmanım. Videoyu çekme amacım kesinlikle Türk askeri teşkilatını aşağılamak değildir.” Şeklinde konuştu.

Olayla ilgili olarak ayrıca, işletme mesul müdürü şüpheli Abdulkadir Güler ve işletme sahibi şüpheli Adnan Kalkmaz’ın, işletme üzerindeki yetkileri ve konumları gözetilerek videonun bilgileri dışında çekilerek yayında kaldığına yönelik savunmalarına itibar edilmeyeceği de belirtildi.

7’ŞER YIL 6’ŞAR AYA KADAR HAPİS TALEBİ

Savcılık tarafından tamamlanan iddianamede, şüpheliler Abdulkadir Güler, Adnan Kalkmaz ve Yousuf Jaafer’in ‘devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama’, ‘özel işaret ve kıyafetleri usulsüz kullanma’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama’ suçlarından toplamda ayrı ayrı 2 yıl 3 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Ayrıca elde edilen bilgilere göre, şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.