Fahiş fiyatlara yeni düzen Market, restoran ve işletmelere kapatma cezası geliyor

Fahiş fiyatlara yeni düzen Market, restoran ve işletmelere kapatma cezası geliyor

Marketler ve restoranlar gibi işletmeler için önemli bir gelişme söz konusu. Fahiş fiyatları düzenleyecek yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışılıyor. Ticaret Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklerde, para cezalarının yıllık enflasyon oranlarına endekslenmesi de bulunuyor.

Türkiye'de, aşırı fiyat artışlarıyla mücadele etmek amacıyla alınacak yeni önlemler, yakında hayata geçirilecek. Yeni Şafak gazetesinin aktardığına göre; aşırı fiyatlandırma yapan firmalara uygulanan cezalar, sadece para cezasıyla sınırlı kalmayacak, sağlıksız ve sahte ürün üreten işletmeler gibi bu firmalar da kapatılabilecek.

AK Parti, yeni bir Ticaret kanunu tasarısını parlamentonun gündemine taşımak için hazırlıklar yapıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından bir süredir incelenen aşırı fiyat artışlarıyla mücadele kanunu, 16 Nisan'da başlayacak olan yasama döneminde meclis gündemine taşınacak.

20210211153648-27491-17366.jpg

BİR AY İÇERİSİNDE MECLİS GÜNDEMİNDE

Kanun teklifi, denetimlerin artırılması, idari para cezalarının uygulanması ve bu ay sonunda sona erecek olan ticari kooperatif kayıt sistemi işlemlerinin sürelerinin uzatılmasını içeren düzenlemeleri kapsayacak. Aşırı fiyat artışı yapan işletmelerin belirli bir süre faaliyetlerinin durdurulmasına olanak sağlayacak yeni kanun tasarısının, bir ay içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulması planlanıyor. AK Parti grup liderliğinin üzerinde çalışmalar yürüttüğü bu tasarı, meclis çalışmaları başladıktan sonra ele alınacak.

16408679721480851055717100524681.jpg

ENFLASYONLA MÜCADELE KAPSAMINDA

Önerilen yeni düzenleme taslağı, on maddelik bir yapıya sahip olup, aşırı fiyat artışlarının yol açtığı enflasyon trendinin önlenmesini hedefleniyor. Bu düzenleme ile gıda ve hazır giyim sektörlerindeki yüksek maliyetlerin yanı sıra, enflasyonu tetikleyen diğer unsurlarla da etkin bir şekilde mücadele edilmesi amaçlanmakta.

Yıllık enflasyon oranına göre ayarlanacak idari para cezaları, bu mücadelenin temel araçlarından biri olarak öngörülüyor. Ayrıca, mevzuata uymayan işletmeler için geçici süreyle kapatma cezası içeren bu düzenleme, parlamentonun yeni dönemde ele alacağı yasa teklifleri arasında değerlendirilecek.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.