Bakanlık açıkladı Destek ödemeleri artırıldı

Bakanlık açıkladı Destek ödemeleri artırıldı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çiftçilere sağlanan mali yardımlarla ilgili yeni bilgiler paylaştı. Bakan Yumaklı, özellikle mazot ve gübre için verilen desteğin vurgulayarak, bu yardımın geçen sene önceki yıla kıyasla %31.6 oranında artırılarak 21.1 milyar Türk Lirasına yükseltildiğini belirtti.

Çiftçiye ödenilen mazot ve gübre desteği 21.1 milyar TL'ye yükseltildi. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, "Gübre kullanım döneminde çiftçilerimizin girdilerinin bir kısmı bu desteklerle karşılanıyor" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Gübre tüketimi, güzlük ekimlerin başladığı Eylül 2023 ile mart ayı arasında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 yükselerek 3.5 milyon tona ulaştı. Bitkisel üretimde birim başına yüzde 30-50 verim ve kalite artışı sağlayan gübre için verdiğimiz desteklemeler ve taban fiyat, gübre kullanımının artmasında etkili oldu. Gübre kullanımı bitkisel üretimde verim artışına önemli katkı sağlıyor" diye konuştu.

626a644679da3e17b8f1e52c.jpg

Yumaklı, bu üretim sezonundaki en önemli artışın yüzde 67 ile CAN, yüzde 23 ile ÜRE ve yüzde 22 ile DAP gübrelerinin kullanımında gerçekleştiğine işaret ederek, "Mısır, şeker pancarı ve pamuk için kullanılacak taban gübresi sevkiyatı ise yüzde 69 artarak 241 bin tona yükseldi" ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİYE DESTEK 21.1 MİLYAR TL'YE ÇIKARILDI

Yumaklı, "Hububat üreticilerimize 2023 üretim yılına ait ve 2024 yılında ödenecek 11.2 milyar lira tutarındaki mazot ve gübre desteği öne çekilerek Ekim 2023'te ayni olarak mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere Ziraat Bankası hesaplarına tanımlandı. Böylece gübre kullanım döneminde çiftçilerimizin girdilerinin bir kısmı bu desteklerle karşılanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.