YSK'nın takvimi Seçim yasakları neler

YSK'nın takvimi Seçim yasakları neler

31 Mart yerel seçimleri için başlayan seçim yasakları, propaganda serbestliğinin yanı sıra, kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminler gibi etkinlikler üzerindeki kısıtlamaları da içeriyor. Bu yasaklar, seçmenin kararını etkileyebilecek yayınların yapılmasını engellemeyi amaçlıyor. Seçim yasaklarının sona ereceği tarih ise, Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlemelerine göre, 31 Mart'ta oy verme işleminin tamamlanmasından sonra olacak.

Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvim çerçevesinde, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne yönelik süreçler devam etmektedir. Bu takvime göre, seçim propagandası yapma özgürlüğü başlamış ve belirli seçim yasakları başladı.

thumbs-b-c-42985374b8df265d75b548a3381470af.jpg

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN BİTECEK?

30 Mart Cumartesi günü seçim propagandası saat 18.00'de, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

thumbs-b-c-a252b5308b83c16e2a7fe294a658e450.jpg

SEÇİM YASAKLARI NELERİ KAPSIYOR?

  • Seçim dönemlerinde, politik partiler ve bağımsız adaylar, propaganda sürecinin bitimine dek basılı medyada veya kendi internet siteleri üzerinden reklam ve duyurular yapma hakkına sahiptirler.
  • Ancak, kamu yolları, ibadethaneler ve resmi binalar gibi belirli alanlarda toplu halde yapılan sözlü propagandalar yasaktır.
  • Ayrıca, güneş batışından iki saat sonra ve doğuşuna kadar açık alanlarda toplu sözlü propaganda yapmak da yasaklanmıştır.
  • Elektronik posta veya telefon aracılığıyla vatandaşlara gönderilen mesajlarla propaganda yapılması mümkün değildir, fakat siyasi partiler, üyelerine istedikleri zaman mesaj gönderebilirler.
  • Seçim öncesi son on gün içinde, basın ve yayın yoluyla yapılan her türlü siyasi içerikli yayın, kamuoyu araştırmaları ve anketler yasaklanır.
  • Bakanlar ve milletvekilleri, resmi araçlarla seçim kampanyası yapamazlar, resmi karşılama veya uğurlama törenleri düzenleyemezler ve resmi ziyafetler veremezler.
  • Ayrıca, hiçbir devlet memuru, bu tür seçim kampanyası gezilerine katılamaz.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.