Yeni tedbirler alındı; Hükümetten fahiş kiraları dondurma kararı

Yeni tedbirler alındı; Hükümetten fahiş kiraları dondurma kararı
Kira krizine yönelik hükümet tarafından yeni önemler alınacağı açıklandı. Fahiş kiralar için dondurma kararı alındı.

Türkiye'de olduğu gibi tüm dünya da yaşanan sorunların başında ev sahibi ile kiracı sorunları gelmekte.

Uygulanan fahiş kiralar neticesinde yeni bir ev tutmak isteyen kişiler yaşanan fiyat artışları nedeni ile neredeyse bütçelerine uygun konut bulmanın imkansız hale gelmeye başladığını ifade etti. Durum bu şekilde olunca da fahiş fiyatlar için hükümet harekete geçti.

HÜKÜMETTEN YENİ KARAR

VOA Türkçe'den Cem Dalaman'ın haberine göre; kira fiyatlarını düşürmek için hükümet tarafından her ne kadar düzenlemeler yapılsa da bu düzenlemeler fiyatları düşürmek için yeterli olmadı. Bunun ardından hükümet tarafından daha radikal kararların alınmasına karar verildi. Yapılan planlamalar sonucunda kiracıları korumak amacı ile kiraların dondurulması ya da sınır konulmasına karar verildiği öğrenildi.

Bu kapsama göre özellikle de kira fiyatlarının çok yüksek olduğu kentlerde kiracılardan talep edilen fiyatların üç sene boyunca en fazla yüzde 6 oranında artmasına izin verileceği öğrenildi. Diğer kentlerde ise kiralık konut fiyatlarının dondurulmasına karar veriliyor.

CEZA GELİYOR

Durum bu şekilde iken yapılan açıklamalara göre belirlenen uygulamaların hayata geçirilmesinin ardından konut sahipleri tarafından bu uygulamaların göz ardı edilmesi halinde cezaların verileceği öğrenildi. Özellikle de evden herhangi bir bahane ile kiracısını çıkaran ve farklı, daha yüksek fiyattan başkasına evini kiralayan ev sahiplerinin de bu cezalara maruz kalacağı ifade edildi.

Konu ile ilgili Alman hükümeti tarafından çalışmalara başlanması beklenirken bunun yanı sıra kira fiyatlarını düşürmek için atılması beklenen bir diğer adımın da sosyal konut olduğu öğrenildi. Piyasayı biraz da olsa rahatlatmak amacı ile sosyal konutların inşasına başlanacağı öğrenilmiş oldu.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.