Mehmet Şimşek'in bayram sonrası planı sızdı 'Bunu yapan ev sahipleri yandı'

Mehmet Şimşek'in bayram sonrası planı sızdı 'Bunu yapan ev sahipleri yandı'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bayram tatili sonrası hayata geçireceği planlar sızdı.

9 günlük Ramazan Bayramı sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) yoğun bir ekonomi mesai beliyor.

45.jpg

Hükümet yerel seçimlerde aldığı hezimet sonrası ekonomik şartların iyileştirilmesi ve enflasyonun tek haneye indirilmesi için harekete geçecek. Bu kapsamda yol haritasını belirleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önderliğinde 5 düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek.

Bakan Mehmet Şimşek, ekonomik şartların iyileştirilmesi için olmazsa olmazını tek haneli enflasyon olarak belirledi. Emekli, memur ve işçi maaşlarına zam yapılsa bile mevcut enflasyon oranlarında bir anlam ifade etmeyeceğini ve maaşların eriyeceğini savunan Bakan Şimşek’in ajandasında yer alan 4 kritik madde yer alıyor.

Bakan Şimşek’in ajandasında yer alan maddeler şöyle;

  1. Temmuz ayında emekli ve memur ve asgari ücret belirlenecek.
  2. Maaş zamları ile birlikte sıkı para politikası ve koordineli maliye politikalarıyla enflasyonun kontrol altına alınması ve artan alım gücünün korunması hedeflenecek. Bu sayede kalıcı refah artışının temelleri atılmış olacak.
  3. Sürdürülebilir ekonomik büyüme için ihracatı teşvik etmek amacıyla mekanizmalar güçlendirilecek ve Türkiye'nin pazar payı genişleyecek.
  4. Kamu harcamalarının kontrol edilmesi ve tasarrufun ön planda tutulması da bu çabaların bir parçası olacaktır.

Ayrıca Bakan Şimşek'in kira vergisi ödemeyen kişilerin tespit edilmesi ve kaybın telafi edilmesi gerekli çalışmaları hız vereceği öğrenildi.

MECLİS GÜNDEMİ EKONOMİ OLACAK 'EV SAHİPLERİNE E DEVLET ŞARTI'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önderliğinde Meclis gündemi ekonomi olacak. Bakan Şimşek önderliğinde TBMM'nin gündemine gelecek 5 düzenleme ise şu şekilde;

Kripto para yasası son aşamaya gelerek Meclis'te ilk yasal düzenlemelerden biri olacak. Ayrıca Meclis'te enerji ve turist rehberliği alanlarında iki yasa teklifi de masada olacak. Vergi istisnaları ve indirim oranları da masaya yatırılacak konular arasında yer alıyor. Ayrıca, yüzde 25 kira artışı sınırının kaldırılması da değerlendirilecek. Kayıtdışılıkla mücadele kapsamında ise bundan sonraki tüm kira sözleşmelerinin e-Devlet üzerine taşınması da masada bulunuyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.