Köylüler elleriyle tek tek topluyor! Tarlada 39 TL, markette 199 TL'ye satılıyor

Köylüler elleriyle tek tek topluyor! Tarlada 39 TL, markette 199 TL'ye satılıyor

Bilecik’in kirazı ile meşhur Küre Köyü'nden 'erkenci' diye adlandırılan kirazın ilk hasadı başladı.

Türkiye'de kiraz hasadı başladı. Geçtiğimiz günlerde İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde başlayan hasat, Bilecik'te de başladı. Bu yıl ilk hasat toptan 35-45 liradan İstanbul hallerine giderken, bir zincir markette 199 liradan satıldığı görüldü.

1.jpg

Bilecik'in Söğüt ilçesine bağlı Küre Köyü'nde meşhur "erkenci" kirazın ilk hasadı yapılmaya başladı.

Köylüler, hasat edilen kirazın fiyatının tarlada 35-45 lira arasında değiştiğini, ancak Söğüt ve Bilecik pazarlarında 70 liraya, İstanbul'da ise 120 liraya kadar yükseldiğini söyledi.

Bir zincir markette ise kirazın 199 liradan satıldığı görüldü.

2.jpg

"BU SENE FİYATLAR UCUZ, KİLOSU KİRAZA GÖRE DEĞİŞİYOR"

Kiraz üreticisi Nurcan Aşık, yaklaşık 1 hafta önce ufak ufak hasada başladıklarını anlatarak, "Biz buna 'Kara bodur' cinsi deriz. Bundan sonra Napolyon kiraz olur bu bölgede. Bu sene fiyatlar ucuz, kilosu kiraza göre 30 ile 45 lira arasında değişiyor. Biz halde toptana veriyoruz. İstanbul, Ankara gibi illere gidiyor" dedi.

3.jpg

"BU KİRAZ BURADA 45 LİRADAN ALIYORLAR, İSTANBUL'DA BU KİRAZ 200 TL"

Başka bir kiraz üreticisi Fatih Turan ise topladığı kirazı Küre Hali'nde 45 liradan alıcı bulduğunu söyleyerek, "Bu kiraz burada 45 liradan alıyorlar, İstanbul'da bu kiraz 200 TL. Bizim bundan şikâyetimiz var. Niye aracılar bizden daha fazla kazanıyor. Biz 1 sene boyunca buna emek veriyoruz, en iyisini yetiştiriyoruz. Bu haksızlık bunun önüne geçmemiz lazım" dedi.

4.jpg

"BURADA PARAYI PAZARCI KAZANIYOR"

Küre Köyü Hali'nde kiraz alıcısı Ramazan Palacıoğlu da, alıcı il satıcı arasındaki fiyat farkına değinerek, "Bunun fiyatı 35 lira. Yumuşaklığına göre, sertliğine göre ona göre değerlendiriyoruz. Kadıköy, İstanbul, Bayrampaşa oralara gidiyor. Bunu pazarcı kazanıyor. Buradan biz komisyon gönderiyoruz mesela bunu 35’e sattık oradaki 50 liraya satar pazarcı da artık üzerine ne varsa. Pazarcılar kazanıyor" dedi.

5.jpg

"TÜRKİYE’DE EN ERKEN ÇIKAN İKİNCİ KİRAZ"

Köy Muhtarı Eyüp Seylan, "Türkiye’de kiraz ilk önce İzmir Kemalpaşa’da çıkar. Yaklaşık 1 hafta sonra köyümüzde kiraz çıkar. Türkiye’de en erken çıkan 2’inci kirazdır. Bölge mikro klima iklime sahip. Bölgemizde yaklaşık 3 bin dekarlık alanda kiraz üretimi yapılmaktadır. Ortalama 500-600 ton gibi rekolte beklentimiz var. Bu sene verim biraz düşük. Rekolte düşük olduğundan ihracat yapamıyoruz. Kirazlarımız iç piyasaya gidiyor. Ağırlıklı olarak İstanbul, Bayrampaşa ve Kadıköy hallerinde olmakla beraber yerel pazarcılarda pazarlarında çıkartıyorlar. Kilosu 35-50 lira arasında değişiyor. Cinsine, kalitesine göre fiyatlandırma burada yapıyoruz. Piyasa serbest" dedi.

Bu arada, Bilecik'teki bir zincir markette kirazın 199 lira olması dikkati çekti.

6.jpg

KİRAZIN FAYDALARI

Kirazlar, antioksidanlar açısından zengindir, özellikle antosiyaninler ve C vitamini içerir. Bu antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek miktarda polifenol içeren kiraz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Potasyum deposu kiraz, vücuttan fazla sodyumun atılmasını, potasyum-sodyum dengesinin sağlanmasını ve bu sayede de tansiyon seviyelerinin korunmasını sağlamada destekçidir.

Yüksek tansiyon kardiyovasküler hastalıkların için önemli bir risk faktörüdür. Kiraz kalp sağlığının korunmasında etkilidir.

7.jpg

8.jpg

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.