İngiltere mülteciler için kararını verdi Türkleri de ilgilendiren yeni gelişme

İngiltere, aralarında Türklerin de olduğu mültecilerle ilgili yeni bir karar aldı.

İngiltere mülteciler için kararını verdi Türkleri de ilgilendiren yeni gelişme

İngiltere, aldığı yeni bir kararla yasa dışı yollarla topraklarına giren Türk, Iraklı ve Mısırlıları ülkelerine geri gönderecek.

İngiliz Sunday Telegraph’ın haberinde, İngiltere’nin “güvenli” ülkeler listesini genişletme planları dahilinde bir karar aldığı kaydedildi. Eğer bu plan hayata geçirilirse üç ülkeden gelen mülteciler Ruanda yerine ülkelerine gönderilecek.

Bu planın hayata geçmesi halinde, bu yıl Manş Denizi’ni geçerek Birleşik Krallık’a ulaşan göçmenler arasında ilk 10 ülke arasında yer alan üç ülke vatandaşı da Ruanda’ya gönderilmemiş olacak.

ingiltere1.webp

Mülteci Konseyinin resmi verilerine göre, Mısır, Türkiye ve Irak’tan gelen yasadışı göçmenler Ağustos sonu itibariyle yaklaşık 4,000 kişiyi ya da toplamın beşte birini oluşturuyor.

İLK UÇUŞLAR YENİ YILDA OLABİLİR

Bu ülkelerin AB ülkeleri İsviçre ve Arnavutluk ile birlikte “güvenli” ülkeler listesine eklenmesi, sığınma taleplerinin reddedilmesini ve bu kişilerin ülkelerine geri gönderilmesini kolaylaştıracaktır.

Bu hamle, geçen yaz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından engellendiğinden beri duraksamış olan hükümetin Ruanda sınır dışı etme planının yasallığı konusunda önümüzdeki hafta Yüksek Mahkeme’nin vereceği karar öncesinde geldi. Eğer onay verilirse, ilk uçuşların yeni yılda yapılması bekleniyor.

ingiltere2.jpg

Yasadışı bulunması durumunda üst düzey bakanlar ve Muhafazakâr milletvekillerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çıkılması üzerine baskıda bulunması da beklenenler arasında yer alıyor.

Genişletilmiş bir “güvenli” liste, bir yenilgi durumunda göçmenlerin kendi ülkelerine geri gönderilmesini kolaylaştıracağı için herhangi bir B Planının bir parçasını oluşturacaktır.

Başarılı olması halinde, muhtemelen Ruanda’ya gönderilmesi gereken göçmen sayısı azalacak ve Orta Afrika devleti üzerindeki baskı hafifleyecektir.

ingiltere3.jpg

Daha önce İçişleri Bakanı Suella Braverman, Kanal geçişlerindeki artışın ardından Hindistan ve Gürcistan’ın İngiltere’nin yasadışı göçmenlerin geri gönderilebileceği “güvenli” ülkeler listesine eklendiğini duyurdu.

8 AYDA TÜRKİYE’DEN 2 BİN 121 KİŞİ MANŞ’I GEÇTİ

Ağustos sonuna kadarki sekiz aylık dönemde Türkiye’den 2,121, Mısır’dan ise 679 kişi Manş Denizi’ni geçmiştir. Her iki ülkenin de “güvenli” listeye dahil edilmesi için “aktif olarak değerlendirildiği” düşünülüyor. Irak’tan da 1774 göçmenin ülkeye giriş yaptığı kayıtlara geçti.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.