7 Yılda sadece bir gün görünüyor 'Bütün servetini orayı görebilmek için harcayanlar var'

Yeryüzünün en gizemlisi olarak biliniyor. 7 yılda sadece bir gün görünüyor...

7 Yılda sadece bir gün görünüyor 'Bütün servetini orayı görebilmek için harcayanlar var'

Gonca Kocabaş / Milliyet.com.tr Haberine Göre: Dünya üzerinde birçok gizemli ada bulunuyor olabilir ancak hiçbiri Brasil Adası gibi bir özelliğe sahip değil. Sanılanın aksine Brezilya'nin doğusunda değil İrlanda'nın batısında yer alan Brasil adası, adını efsanevi İrlanda Yüksek Kralı Breasal'dan almış.

Hy-Brasil isimli bu ada belki de hiçbir zaman var olmadı, ancak genellikle haritalarda İrlanda'nın batısında çok küçük bir ada olarak gösterildi. Hy-Brasil ismi ise Kelt mitolojisinden geliyor ve adanın her 7 yılda bir yalnızca bir gün görülebildiği, geri kalan zamanlarda ise sis nedeniyle örtülü olduğu iddia ediliyor. İşte tam da bu özelliği yüzünden yeryüzündeki en gizemli adalardan biri olarak kabul ediliyor.

Adanın birçok farklı adı bulunuyor. Bu adlar arasında Hy-Brasail, Breasal, Brezilya, O'Brasil, Büyülü Ada ve Kutsal Ada isimleri yer alıyor.

vcbds.jpg

TÜM AİLE SERVETİNİ BURAYI GÖRMEK İÇİN KAYBETTİ

Adanın gerçekte olup olmadığının bilinmezliği bölgenin gizemini daha da artırıyor. Tarihte, buraya ayak bastığını iddia eden birkaç kişi dışında, adanın varlığını kanıtlayan bilgi bulunmuyor.

Bu adanın, dünyaca ünlü efsanevi ada Atlantis'ten farkı ise deneyimli kâşiflerin topladığı bilgilere dayanıyor. İddia edilen yerin konumunu gösteren yüzlerce yıllık deniz haritaları var.

ipipi.jpg

Hy-Brasil'i gösteren ilk harita ise 1325 yılında 'Brasil' adı altında oluşturuldu. Yıllar geçtiğinde isimler ve hakkındaki bilgiler de değişti.

Örneğin 1629 tarihli bir kayıtta, birkaç denizcinin İrlanda'nın batı kıyılarında yelken açarken adayı keşfettiği anlatılıyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.