İhbar edene para dönemi başladı Hazine ve Maliye Bakanlığı düğmeye bastı

İhbar edene para dönemi başladı Hazine ve Maliye Bakanlığı düğmeye bastı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, işletmelerin KDV kaçırmalarını önlemek için ihbar sistemini devreye soktu. İhbarda bulunan vatandaşlara bir kısmı nakit olmak üzere iki aşamada para ödenecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mehmet Şimşek KDV kaçakçılığının büyük rakamlara ulaştığını söyleyerek yeni tedbirler alacaklarını açıklamıştı. Bakanlık bu tedbirler kapsamında ihbar sistemi için düğmeye bastı.

İşletmeler halen vergi ödemekten kaçınmak için düşük KDV'li ürünler üzerinden fiş kesmeyi sürdürmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerle mücadele kapsamında denetimlerin artırılacağına dair bir taahhütte bulunmuştu. Bu tedbirlere ilişkin vatandaşların üzerine düşen kısım belli oldu. KDV kaçakçılığında bulunan işletmeyi ihbar eden vatandaşa para verilecek.

paralar4.jpg

İşletmeler pahalı ürünlerini düşük Katma Değer Vergisi (KDV) oranına tabi ürünlerin fiyatları üzerinden fiş keserek daha az verdi ödeme yoluna giderken bu kaçaklar birleştiğinde bütçede büyük bir gedik açıyor. Örneğin fiyatı yüksek olan tatlılara ekmek fişi kesebiliyor. Hatta baharat satan bir dükkan satışları karşılığında düşük KDV oranına sahip kitap fişi verebiliyor.

Son vergi artışı ile hHijyen ürünlerindeki KDV oranının yüzde 8'den yüzde 20'ye çıkarılmış, benzin, tütün, alkol ve elektronik cihazlar gibi ürünlerdeki KDV oranları da yüzde 20 olarak belirlenmişti. Vergi artışları ile birlikte vergi kaçakçılığı da tavan yaptı... Buna bağlı olarak maliyenin vergi denetimleri de sıkılaştırıldı.

İHBAR EDEN VATANDAŞLARA İKRAMİYE VERİLECEK

Vergi kayıplarını bildiren vatandaşlara ödenecek ihbar ikramiyesinin detayları açıklandı. İhbarcı vatandaşın ikramiyesi, verdiği bilgilerin doğruluğu belirlenince verginin ve vergi ziyaı cezasının %10'u üzerinden hesaplanacak.

İhbar ikramiyesinin bir bölümü ihbarcıya nakit peşin olarak ödenirken, geri kalan kısmı ise vergi kaçağından tahsil edilen miktar ile verilecek.

İlgili Haberler
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum