Araç sahipleri için artık zorunlu değil ‘O şartlar resmen iptal edildi'

Araç sahipleri için artık zorunlu değil ‘O şartlar resmen iptal edildi'

Anayasa Mahkemesi (AYM), milyonlarca araç sahibini ilgilendiren kararı açıkladı. Artık o şartlar resmen iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi, Trafik Sigortası şartları arasında yer alan araç satışının ardından zorunlu mali sorumluluk sigortasının 15 gün boyunca devam etmesine ilişkin düzenlemeyi iptal etti. Bu karar, Resmi Gazete'de geçtiğimiz günlerde yayınlanarak, Trafik Sigortasındaki değişikliklerin iptal edildiğini duyurdu.

ARTIK ZORUNLU OLMAYACAK

Adana 4. Tüketici Mahkemesi'nde görülen bir davada, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 94. maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarının Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvuruldu. Bu düzenlemenin, satış veya devir işlemi yapılan araçların yeni işleten tarafından zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılması şartını içerdiği belirtildi.

ekran-goruntusu-2023-09-18-091217.jpg

Anayasa Mahkemesi, bu düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar vererek iptal etti. Kararda, kişinin üzerinde hukuki ve fiili olarak denetim ve kontrol imkanına sahip olmadığı kişilerin fiillerinden sorumlu tutulmasının bir zorunluluk olmadığı vurgulandı.

O ŞARTLAR İPTAL EDİLDİ

Dolayısıyla, aracın devriyle birlikte sigortalının artık işleten sıfatını kaybettiği durumlarda, sigorta sözleşmesinin feshedilmemesi halinde dahi yeni işletenin üçüncü kişilere vermiş olduğu zararlardan sorumlu tutulmasına imkan tanıyan kuralların gerekli olmadığı kanaatine varıldı.

Bu kararın 9 ay sonra yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Bu iptal, trafik sigortası düzenlemelerinde önemli bir değişiklik olarak değerlendirilebilir ve gelecekte trafik sigortası uygulamalarını etkileyebilir.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.