Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! Son tarihi kaçıran hapı yuttu

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! Son tarihi kaçıran hapı yuttu

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor. Son tarihi kaçıran araba sahipleri hapı yuttu. Araç muayene ücreti değişti. İşte güncel rakamlar ve detaylar…

Araçların muayene sıklıkları ve ücretleri, araç türüne göre farklılık göstermekte. Araç muayene ücreti ise her sene değişiyor. Fiyatlar, araçların türüne göre de farklılık gösterirken, ücretler, Ulaştırma Bakanlığı ve TÜVTÜRK tarafından belirleniyor.

Ticari araç sahiplerinin her yıl muayene yaptırması gerekirken diğer araç türlerinin muayene geçerlilik süresi 2 yılda bir olarak hesaplanıyor. Yeni fiyatlarla birlikte araç sahipleri, bu zorunlu kontrolleri araç tiplerine göre belirlenen ücretlerle gerçekleştirebilecek.

TÜVTÜRK 2023 ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ NEDİR?

• Hafif Araçlar ve İki Tekerlekli Taşıtlar: Traktör, Motosiklet, Motorlu Bisikletler için belirlenen ücret: 575,84 TL.

• Hafif Ticari ve Binek Araçlar: Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Römork, Yarı Römork, Arazi Taşıtı için 1130,44 TL.

• Ağır Vasıta: Tır, Otobüs, Kamyon, Çekici için muayene ücreti: 1528,10 TL.

ARAÇ MUAYENE TARİHİNİ UNUTMANIN MALİYETİ DEĞİŞTİ

Araç muayene tarihini unutmanın maliyeti değişti. Eski yüzde 5'lik oranla hesaplanan gecikme cezaları, 12 Mart 2023'te yürürlüğe giren yeni kanunla yüzde 0,75'e indirildi. Yeni kanun maddesine göre 30 Eylül tarihine kadar araç sahipleri muayene ücreti ödemelerini aşağıda verilen örnekler gibi yapabilir.

• 3 ay gecikmiş bir otomobil 169,5 TL gecikme cezası yerine 25,4 TL

• 6 ay gecikmiş bir traktör 172,7 TL gecikme cezası yerine 25,9 TL

• 6 ay gecikmiş bir otobüs 458,4 TL gecikme cezası yerine 68,7 TL

• 1 yıl gecikmiş bir otomobil 678,2 TL gecikme cezası yerine 101,7 TL

• 2 yıl gecikmiş bir kamyon 1833,7 TL gecikme cezası yerine 275,8 TL

• 4 yıl gecikmiş bir minibüs 2543,5 TL gecikme cezası yerine 381,5 TL

• 4 yıl gecikmiş bir traktör 1295,6 TL gecikme cezası yerine 194,3 TL

SON TARİHİ KAÇIRANLAR HAPI YUTTU

Bu indirimden faydalanmak isteyen araç sahiplerinin acele etmesi gerekiyor. 30 Eylül'e kadar muayene ücretini ödemeyenler hapı yuttu. 2023 yılında araç muayene fiyatlarında yaşanan bu değişiklikler, araç sahipleri için önemli bir dönüm noktası. Hem muayene ücretlerinde hem de gecikme cezalarında yaşanan bu değişikliklerle, araç sahiplerinin cebine daha az maliyet yansıyacak.

Bu değişikliklerin yanı sıra, trafik güvenliği adına zorunlu tutulan bu kontrollerin önemi de unutulmamalıdır. Bu nedenle, araç sahiplerinin muayene tarihlerini takip etmeleri ve araçlarını zamanında muayene ettirmeleri büyük önem taşıyor.

GECİKME CEZASI NASIL HESAPLANIR?

Diğer yandan araç muayene tarihini kaçıranlar için ise bir gecikme bedeli uygulanıyor. Buna göre muayene bedeli geciken aybaşına yüzde 5 oranında artırılarak uygulanıyor. Diğer yandan muayene süresi tespit edilemeyen araçlardan ise bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren her ay için yüzde 5 fazlasıyla tahsil edilerek tamamı hazine payı olarak aktarılmaktadır.

12 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7440 sayılı Kanun ise muayene ücretini geciktiren kullanıcılara önemli bir indirim sağlıyor.

Kaynak: Shiftdelete

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.