13 bin çalışanı ilgilendiren karar! Dev havacılık şirketi Araplara satılıyor

13 bin çalışanı ilgilendiren karar! Dev havacılık şirketi Araplara satılıyor

Actera Group bünyesinde faaliyet gösteren, halka açık yer hizmetleri şirketi Çelebi Yer Hizmetleri satılıyor. 13 bin çalışanı bulunan şirketi satın almak için Abu Dabi merkezli ADQ'nun da devreye girdiği belirtiliyor.

Yeniakit'de yer alan habere göre; Actera Group, yerli ve yabancı havayolları ile özel kargo şirketlerine yer hizmetleri, kargo, antrepo hizmetleri ve genel havacılık hizmetleri sunan Çelebi Yer Hizmetleri’nin stratejik alternatiflerinin değerlendirilmesi için çalışma başlattı.

ŞİRKETİN 13 BİNDEN FAZLA ÇALIŞANI BULUNUYOR

1958 yılında Türk hava taşımacılığının ilk özel yer hizmetleri şirketi olarak kurulan Çelebi, 1996 yılından bu yana Borsa İstanbul'da (BIST) işlem görüyor ve hisselerinin yüzde 10,09'u halka açık durumda bulunuyor.

13 binden fazla çalışanı bulunan, Türkiye, Almanya, Macaristan, Hindistan ve Tanzanya'da 40'tan fazla havalimanında faaliyet gösteren Çelebi Yer Hizmetleri’nin piyasa değeri 20,5 milyar TL Şirket, 2022 yılında 6,07 milyar TL hasılat, 2,17 milyar TL FAVÖK ve 1,15 milyar TL net kâr elde etti.

2337515-720x360.jpg

Çelebi Yer Hizmetleri ile geçen yıl Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) bölgesinden yatırımcılar ilgilenmiş ancak değerleme farklılıkları nedeniyle görüşmeler ilerlememişti.

Çelebi Yer Hizmetleri için Avrupa ve ABD'den potansiyel teklifler bekleniyor. Suudi Varlık Fonu PIF veya Swissport da diğer potansiyel teklif sahipleri olarak görülüyor.

Actera, Çelebi Havacılık Holding'in yüzde 50 hissesini Şubat 2013'te Hollanda merkezli Zeus Aviation Services Investments B.V. aracılığıyla toplam 144 milyon ABD Doları karşılığında satın almıştı.

Şirket kayıtlarına göre Çelebioğlu Ailesi ve Zeus Aviation Services tarafından ortaklaşa kontrol edilen yer hizmetleri şirketinde Çelebi Havacılık Holding'in yüzde 89,91 oranında hissesi bulunuyor.

ekran-resmi-2020-10-05-14-14-54.png

İstanbul'daki bir bankacı, Abu Dabi merkezli ADQ ve diğerleri gibi birçok KİK yatırımcısının Türkiye'de Mayıs ayında yapılan seçimler öncesinde Türk şirketleriyle durum tespiti yaptığını söyledi. Adım atmak için seçim sonuçlarını beklediklerini ve artık yatırım planlarında daha cesur davranabileceklerini sözlerine ekledi.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.