"Yönetim sisteminin miadı doldu"

Binali Yıldırım, referandum sürecine ilişkin, "Cumhuriyet baki ama yönetim sisteminin miadı dolmuştur. Çözüm cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir" dedi.

"Yönetim sisteminin miadı doldu"

Yönetim sisteminin miadı doldu

Başbakan Binali Yıldırım, Ak Parti istişare toplantısında konuştu. Refarundum sürecine değinen Yıldırım şu ifadeleri kullandı: "Tüm hayatı hayırla geçenlere kalsa, Türkiye bugün her biri iftihar kaynağımız olan eserlerin tamamından mahrum olurduk. İsetemezcülüklüğün ülkemizde kökleri çok eskidir. Ama hiç biri Türkiye'nin bizim hükümetlerimiz döneminde geçen son 14 yıl kadar tutarsız olmamıştır. Ben Türkiye'den başka böyle bir muhalefet örneği duymadım, bilmiyorum, hatırlamıyorum. Hatırlayan varsa söylesin. Bunların mevcut parlamento hükümet sistemi dertleri de yok. Bunlar yıllarca parlamentoda hükümeti çalıştırmamak için ellerinden geleni arklarına koymadılar. Şu anayasa değişikliği görüşmelerinde seviyeyi o kadar düşürdüler ki bacak sırımdan, burun kırmaya, kürsü ve mikrofonları işgal etmeye vardırdılar. Parlamentoya, parlamentodan çıkan hükümete en küçük saygıları olmayanların sistemi kilitlemek için her hile ve yönteme başvuranların parlamento sistemi aşkını gördükçe nerdeyse gözlerimiz yaşarıyor.

TÜRKİYE MONARŞİ İLE YÖNETİLSEYDİ, BUNLARIN TAMAMI KIRALCI VE KARALİÇECİ OLURLARDI

Türkiye monarşi ile yönetilseydi, biz buna karşılılık demokratik bir sistem teklif etseydik, emin olun bunların tamamı kıralcı ve karaliçeci olurlardı.

CUMHURA SAYGISI OLMAYANLARIN CUMHURİYETÇİLİĞİ DE YALANDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR

Cumhura cumhurun tercihlerine saygısı olmayanların cumhuriyetçiliği de yalandan başka bir şey değildir. Millete her türlü hakareti yapan bu zihniyet ne cumhuriyetçi olabilir ne de demokrat olabilir.

BUNLAR BİR ZAMANLAR HAYRANI OLDUKLARI FAŞİST YÖNTEMLERİN HAYALİ İLE YANIP TUTUŞAN İKİYÜZLÜLERDİR

Bunlar dillerinden bu kavramları eksik etmeyen ama bir zamanlar hayranı oldukları faşist yöntemlerin hayali ile yanıp tutuşan ikiyüzlülerdir.

CUMHURİYET BAKİ AMA YÖNETİM SİSTEMİNİN MİADI DOLMUŞTUR

Cumhuriyet baki ama yönetim sisteminin miadı dolmuştur. Çözüm cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Türkiye'nin rejim problemi yoktur. Türkiye rejimine, İstiklal Savaşından sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından cumhuriyet ilan edilerek 1923'te karar vermiştir. Anamuhalefet partisinin ikide bir 'rejim sorunu var' diye kafaları karıştırmasını anlamak mümkün değildir, esasen millet de hiç itibar etmemektedir. Türkiye bu reform için gereken siyasi uzlaşmayı da sağlamıştır."

"RAHMETLİ ÖZAL'IN DA BU ZİHNİYETLERDEN ÇOK ÇEKTİĞİNİ BİLİYORUZ" 

Başbakan Binali Yıldırım, "Milletimiz kendisi ve ülkesi için hayırlı olanın ne olduğunu her zamanki gibi bu halk oylamasında da bütün cümle aleme gösterecek. Rahmetli Menderes attığı her adımda karşısına yine bu hayırcılar çıkmıştır. O dönemde, Türkiye ne kazanmışsa milletimizin evetleri sayesinde kazanmıştır. Bugün adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olan Boğaziçi Köprüsü inşa edilirken yine hayır kampanyası düzenlenmiştir. Rahmetli Özal'ın da bu zihniyetlerden çok çektiğini biliyoruz. Attığı her adımda aynı hayırsızlar korosu karşısında olmuştu" diye konuştu.

"TABİ O ZAMAN BU YOLU AÇANLAR, ATILAN ADIMIN NEREYE KADAR GİDECEĞİNİ BİLEMEDİLER" 

Yıldırım, "Ak Parti'ye cumhurbaşkanı seçtirmemek için hak, hukuk, yasa teamül ne varsa yerle bir edenlerin aculluğu kontrolün tamamen milletin eline geçmesi ile belki de ilk defa güzel bir neticeye vesile oldu. Tabi o zaman bu yolu açanlar, atılan adımın nereye kadar gideceğini bilemediler. Bunun için 2008 yılında da hemen yeni bir oyun sahnelendi. Ak Parti'ye kapatma davası açarak pek çok provokatif eylemi örgütleyerek milletimizin sabrını zorlamaya devam ettiler. Biz bu saldırılar karşısında hep demokrasinin hukukun üstünlüğünün ve milli iradenin yanında yer aldık" dedi.

"HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK GİDERKEN 'HAYDİ ÜLKENİN YÖNETİM SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRELİM' DENMEDİ"

Anayasa değişikliğinin nedenlerine değinen Yıldırım, "2013'ten sonra, yaşanan olumsuzluklar ülkemize karşı aleni savaşa dönüştü. Süreç 15 Temmuz'a kadar geldi. Esasen Gezi olaylarının başladığı tarihe dönelim. Orada olan; Taksim'deki 8-10 ağacın yerinin değiştirilmesi değildi. Olan, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca ilk defa faizleri yüzde 4,6'ya düşürmüş, IMF ile yolunu ayırmış, dünyanın en büyük havalimanının ihalesini yapmış, dünyanın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim'in ihalesini başarıyla gerçekleştirmiş. İşte bu birilerinin canını sıkmış. Bu tarihi yolculuğu yapmamın nedeni, Türkiye yönetim sistemindeki bu radikal yol ayrımına neden geldi, onu anlatmak. Her şey güllük gülistanlık giderken 'haydi ülkenin yönetim sistemini değiştirelim' denmedi. Bunun bir arka planı var. Arka arakaya gelen bir çok sebebi var" açıklamasında bulundu.

"MHP GENEL BAŞKANI VE MİLLETVEKİLLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM" 

MHP Genel Başkanı ve milletvekillerine anayasa değişikliğine verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Yıldırım, "Burada bir hakkı teslim etmemiz lazım. Milletimizin önüne bir anayasa değişikliği, onunla birlikte yeni bir hükümet sistemi tercihi getirebilmiş olmamızın paydaşlarının bir diğeri de Milliyetçi Hareket Partisi'dir. Bu vesileyle MHP Genel Başkanı ve milletvekillerine gösterdikleri bu vatanseverlik için, 'önce ülkem ve milletim' dedikleri için bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah nisan ayı ortalarında yapılacak halk oylamasında da aynı yapıcı işbirliği devam edecek" ifadelerini kullandı.

"18 MADDEYİ KAFANIZA ADINIZ GİBİ NAKŞEDECEKSİNİZ"

Partililerin anayasa değişikliğine ilişkin detaylı bilgi sahibi olması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Meclisimizde kabul edilip milletin takdirine sunduğumuz bu anayasa değişikliği esasen 19. Anayasa değişikliğidir. 18 tanesi çeşitli zamanlarda yapıldı. 19. değişiklikte toplam 18 madde var. 18 maddeyi kafanıza adınız gibi nakşedeceksiniz. Kendimiz bilmeden millete anlatamayız, milletin kafasındaki soruları yanıtlayamayız. Muhalefet yeni sistemle getirilen değişikliklerle uzaktan yakından ilgisi olmayan konuları, karalama ve yalan kampanyası şeklinde gece gündüz anlatıyor. Adeta yalan rüzgarı. 'Kaval elin yel Allah'ın' üfleyin bakalım" açıklamasında bulundu.

"BU İŞLERİN MÜSEBBİBİ CHP'DİR 367 İCADINI YAPMASAYDI" 

Anamuhalefet partisine yeni anayasa değişikliği üzerinden eleştirilerde bulunan Yıldırım şu ifadeleri kullandı: "Millete doğrudan, doğruları anlatacağız. Kafalardaki bütün soruları aydınlatacağız. Vatandaşlara ulaşır ve hakikatleri anlatırsak, 2007 referandumundaki sonuçları almamız zor değil. 2007'de ortaya çıkan hükümet sistemi değişikliğinin ihtiyacı olan eksiklikleri gideriyoruz; olay bundan ibaret. Mevcut durum ile anayasayı uyumlu hale getiriyoruz. Bu işlerin müsebbibi de CHP'dir. O gün tilki fıstığı çıkarmasaydı 367 icadını yapmasaydı, belki bunlara ihtiyaç kalmazdı. Hem ülkeyi kaosa, krize sürükleyeceksiniz ondan sonra da bölünme, diktatörlük teranelerini okuyacaksınız. Yemezler. Bu millet yemez. Cumhurbaşkanlığı milletimizin istediği bir değişikliktir. Milet Meclis'i seçiyor. Ülkeyi kimin yöneteceğine karar vermiyor. Ondan sonra Meclis'te bir sürü Alicengiz oyunları oluyor. Refah Yolu hükümeti dönemini hatırlayın. Millet diyor ki; ben onu bunu bilmem. Sandık gelir önüme, hükümeti de seçerim, Meclis'i de seçerim bakarım işime. Ben yetkiyi verdikten sonra bilmediğim, tanımadığım adamlar devreye girip benim adıma iş çevirmeyecek yapılan budur"

CHP YARIM YAMALAK, İKTİDARIN KÖŞESİNDEN KENDİNE YER BULMUŞTUR

CHP hiç milletin gücüne, teveccühüne ram olarak iktidar yönünde gayret göstermediği için buna karşı çıkmasını anlayabiliriz, normal. CHP krizlerden, kaoslardan, vesayetlerden medet umarak iktidar olmuştur, yarım yamalak, iktidarın köşesinden kendine yer bulmuştur. Bu sistemde artık buna yer yok. Çalışan, milleti ikna eden herkes tek başına iktidar oluyor. İstikrar, güven iki sihirli kelime."

"AK PARTİ ŞEYTAN TAŞLAMADAN VAKİT KALDIĞI ZAMANLARDA BÜYÜK ESERLERİ MİLLETİMİZİN HİZMETİNE VERDİ" 

Yıldırım, "Ak Parti hem krizleri alt ederek vesayet odaklarını birer birer devre dışı bırakarak üstüne üstlük de şeytan taşlamadan vakit kaldığı zamanlarda büyük eserleri milletimizin hizmetine vererek yaptı. Bu kadar işle uğraştık, aynı zamanda ülkenin dört bir yanını bölünmüş yollarla donattık. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Bir Türkiye'yi üç Türkiye yaptık, 14 yılda. Bütün engellere rağmen bunu yaptık. Neye rağmen yaptığımızı da anlattım; iyi tamam da hep böyle yapmak zorunda mıyız? Bu hükümete nereden taciz geliyor, bunları mı takip edecek. Millet, diyor ki seçerim, 5 sene rahatım, sonra sandıkta icabına bakarım diyor. Bu sistem bunu getiriyor" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN SADECE BUGÜNÜNÜ DEĞİL ASIRLIK YOL HARİTASINI BELİRLEYECEK OYLAMA"

Yıldırım, "Halk oylaması tarihine kadar yoğun bir program var, işimiz çok, hepimize büyük iş düşüyor. Türkiye'nin sadece bugününü değil asırlık yol haritasını belirleyecek oylamanın anahtarı, milletin elinde olacak. Ben teşkilatımıza güveniyorum, sizlere güveniyorum. İnşallah, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye'yi yeni sistemle buluşturacağız. Bu bir seçim değil halk oylaması" dedi.

"ONLAR HAYIRCI BİR HAYRCIYIZ" 

Yıldırım, "Niyetimiz hayr akıbet hayr. Hayırla hayrı karıştırıyor bunlar. Hayr, biri de hayır. Onlar hayırcı bir hayrcıyız. Ses benzerliği var. Arapçam olmadığı için telaffuzumum eksik olabilir. Arada bir ı var. Birinde var birinde yok" dedi.

 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.