Yapay zeka işinizi elinizden alabilir: İşte Türkiye'de geleceğin meslekleri

Yapay zeka işinizi elinizden alabilir: İşte Türkiye'de geleceğin meslekleri
Teknolojinin hızla gelişmesi ve dünyanın dijital bir yer haline gelmesiyle meslekler de değişiyor. Fütüristler ve saygın üniversite araştırmacıları bazı mesleklerin kaybolup bazılarının ise hiç olmadığı kadar popülerleşeceğini söylüyor. İşte Türkiye ve dünyada kabul görecek geleceğin meslekleri.

Hem şirketler hem de çalışanlar yeni bir döneme girdi. Bu dönüşüm özellikle teknoloji ve dijitalleşme üzerine kurulu olacakken, “dördüncü sanayi devrimi” olarak adlandırılıyor. Bunun nedeni ise otomasyonun birçok sektörde insana olan talebi azaltması ve stratejinin merkezine insan yerleştirmesi olarak görülüyor.

Robotik ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin entegrasyonu sayesinde, insanların tekrarlayan görevleri terk etmesi mümkün olacak. Son araştırmalar, 2030 yılına kadar 75 milyondan fazla işin makineler tarafından gerçekleştirileceğini ortaya koydu. Ancak yine bu tarihe kadar 130 milyondan fazla iş ortaya çıkması bekleniyor.

shiftdelete.net'te yer alan bilgilere göre, araştırmalar sonucunda yapay zeka furyasının ilerleyen yıllarda devam edeceği ve birçok mesleği otomatize edeceği belirtildi. Gelecek yıllarda çok daha sık duyacağımız ve üniversitelerde eğitiminin verileceği başlıca meslekler şu şekilde sıralandı:

Blockchain Uzmanı
Yapay Zeka Uzmanı
Sufle (Prompt) Mühendisi
Robotik Mühendisi
Yazılım/Oyun Geliştirici
Dijital İçerik Oluşturucusu
Bulut (Cloud) Mühendisi
Büyük Veri (Big Data) Analisti
Siber Güvenlik Uzmanı
Yenilenebilir Enerji Uzmanı
Enerji Sistemleri Personeli

Blockchain ve Web3 odaklı geleceğin meslekleri

Önümüzdeki döneme en çok damga vuracak mesleklerin teknoloji, bilgi güvenliği ve veriler üzerine kurulu olması bekleniyor. Blockchain uzmanlığı gibi mesleklerin popüler hale gelmesi, verilerin şifrelenmesine olan önemi gün yüzüne çıkarıyor. Bu teknolojinin 2030’a kadar yılda 3 trilyon dolardan fazla gelir yaratacağı tahmin ediliyor.

Blockchain’in gelişimiyle birlikte internet de değişti. Fütüristler web3 teknolojisinin hızla büyümesini ve internette devrim yaratmasını bekliyor. Merkezi olmayan ve kullanıcılar tarafından kontrol edilen interneti temsil eden web3, alıştığımız popüler uygulamaların (Google, Instagram, Twitter gibi) sonunu getirebilir. Bu yüzden daha güvenli ve özgür internet için web3 mühendisliği öne çıkmaktadır.

Yapay zeka odaklı meslekler

Robotik mühendisi ve yapay zeka uzmanı gibi meslekler ise teknolojinin ve dijitalleşen dünyanın en popüler oyuncuları olacak. Özellikle fabrikaların insan gücünü terk edip otomasyona milyarlarca dolar yatırım yapması bekleniyor.

Yapay zekaya dayalı sohbet botlarının gelişmesiyle birlikte sufle (prompt) mühendisliğinin büyümesi bekleniyor. Bu mühendisliğin temelinde yapay zeka ile “doğru iletişimi” kurabilmek yatıyor. Sohbet botlarına sormak veya yaptırmak istediğiniz bir işi en iyi şekilde nasıl anlatabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Veri ve siber güvenlik alanındaki en iyi meslekler

Teknoloji alışkanlıklarının değişmesi ve dünyanın daha dijital hale gelmesiyle, veriye yönelik ilgi arttı. Bu durum ise Bulut (Cloud) mühendisi, veri analisti ve veri mühendisi gibi meslekleri beraberinde getirdi. Bu mesleklerde kendinizi geliştirmek için istatistik, matematik, programlama ve makine öğrenimi gibi modelleme tekniklerini bilmeniz gerekiyor.

Siber güvenlik uzmanı olarak çalışacak kişiler ise verilerin depolanması, sınıflandırılması ve aynı zamanda güvenliğinin sağlanmasından sorumlu olacak. Günümüzde bile şirketlerin yüzde 93’ü, bulut operasyonlarını kritik öneme sahip olduğunu düşünüyor.

Enerji sektöründeki meslekler

İklim krizi ve küresel ısınma gibi sorunların büyümesiyle enerji dünyasında da değişimler kaçınmaz oldu. Bundan dolayı enerji şirketlerinin yenilenebilir kaynaklara yatırım yapması ve bu alanda çalışacak kişilere yönelmesi bekleniyor.

Bu alanda yenilenebilir enerji uzmanı, çevre mühendisi ve enerji sistemleri personeli gibi farklı ihtiyaçlar bulunuyor. Yenilenebilir enerji alanında çalışanlar, gelecekteki işgücü piyasasında birçok fırsata sahip olacak.

Dijital odaklı meslekler

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle medya sektöründeki kişiler ve kurumlar da bu alana yöneldi. Hatta Instagram, YouTube, TikTok gibi platformlar sayesinde dijital içerik oluşturucuları ortaya çıktı. Dijital içerik tüketiminin 2020 yılında yüzde 31 oranında arttığını göz önünde bulundurarak, markaların sosyal medyaya daha fazla yöneleceği düşünülüyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.