Tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor: Yeni dönem bugün başladı

Tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor: Yeni dönem bugün başladı
Artan kira fiyatları neticesinde ortaya çıkan barınma krizine çözüm olarak mahkemeden önceki durak olarak arabuluculuk dönemi bugün başladı.

Ev sahibi ve kiracılar arasında şiddet olayları tırmanırken, iktidarın soruna çözüm olarak sunduğu arabuluculuk uygulaması bugün başlıyor. Uygulamayla, mal sahibi veya kiracı arabulucuya başvurmadan doğrudan dava açamayacak.

Başvuru için 5 yıl sınırı var. 5 yılı doldurmamış kiralamalar için kira artış oranı yüzde 25 olarak uygulanacak. 5 yıl geçtikten sonraki anlaşmazlıklarda arabulucuya başvurulabilecek.

Arabulucu süreci en fazla 1 ay sürecek. "Oğlum, kızım oturacak" diyen ev sahibi de başvurabilecek.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Arabulucuya gitmek isteyen adliyelerdeki arabuluculuk merkezlerinden başvuru yapılıyor. Sonrasında sistemden arabulucu atanıyor, taraflar toplantıya çağırılıyor.

"İKİ TARAF ANLAŞIRSA YÜZDE 25 SINIRI AŞILABİLİR"

Sürecin nasıl işleyeceğini anlatan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, iki tarafın anlaşması halinde yüzde 25 sınırının aşılabileceğini söylemişti.

Tunç, "1 Eylül itibarıyla kirada zorunlu arabuluculuk dönemi başlıyor. Yarından itibaren 'alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi' dediğimiz arabuluculuk müessesine zorunlu dava şartı olarak kira davaları da katılıyor. Yine kat mülkiyetinden, komşuluk hukukundan doğan davalar ve ortaklığın giderilmesi davaları zorunlu arabuluculuk kapsamında olacak" diye konuştu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tarafların arabulucuda yüzde 25 sınırını da konuşabileceklerini söyledi. Tunç, "Kira miktarını da konuşabilirler, iki taraf istedikten sonra yüzde 25 sınırı aşılabilir. Neticede bu iki tarafın rızasına bağlı olan bir şey. Ev sahibi kiracısına yüzde 25'in üzerinde bir kira artışını dikte edemez. Dolayısıyla kiracıyla kiralayan anlaşırsa o ayrı konu" diye konuştu.

Uzlaşma yolunun her zaman açık olduğunu belirten Bakan Tunç çözüm bulunamadığı takdir de yargı yolunun açık olduğunu söyledi.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.