'Tamamen değişecek' O arazilerin sahipleri de destek alacak

'Tamamen değişecek' O arazilerin sahipleri de destek alacak

Çiftçi Takip Sistemi Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Bu yeni dönemle birlikte çiftçileri sevindiren haberde geldi.

ÇKS yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Yeni dönemle birlikte bir dizi değişikliğe imza atıldı. Bu yapılan değişiklikler hakkında bilgi veren tarım yazarı gazeteci Ali Ekber Yıldırım konu ile ilgili detayları aktardı.

Yıldırım, mülkiyet ve miras nedeniyle ÇKS'ne kaydedilmeyen ancak üzerinde üretim yapılan araziler için çiftçilerin, tarımsal destek alabileceğini açıkladı.

Sosyal medya üzerinde açıklama yapan Yıldırım, "ÇKS yönetmeliği değişti, çiftçi destek alabilecek. Mülkiyet ve miras sorunu nedeniyle Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS)’ne kaydedilmeyen ancak üzerinde üretim yapılan araziler için çiftçi tarımsal destek alabilecek. ÇKS Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle “taahhütname” verilerek bu arazilerde yapılacak üretim için destek alınabilecek. 2023/2024 üretim yılı ÇKS başvuruları 2 Ocak 2024 tarihinde sona erecek. ÇKS’ye kaydedilmeyen araziler için 2 Ocak’a kadar taahhütname verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

ekran-goruntusu-2023-11-19-141143.png

f-o-lvexiaan4ui.jpgÇİFTÇİ TAKİP SİSTEMİ NEDİR?

ÇKS, tarım politikalarının oluşturulmasına yönelik çiftçilere ait tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması amacıyla oluşturuldu.

Bitkisel üretim yapan ve bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen tarımsal desteklerden yararlanmak isteyen üreticilerin ÇKS başvurularını yapmaları gerekiyor.

Üreticiler ÇKS başvurularını arazilerinin bulunduğu yerdeki Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerine giderek veya e-Devlet Kapısı üzerinden yapabiliyor. e-Devlet Kapısı'nda başvuru imkanından, geçmiş yıllarda ÇKS'ye kayıtlı olan ve arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan üreticiler yararlanabiliyor.

2024 üretim yılı ÇKS başvuruları 1 Eylül Cuma günü başlayacak ve 2 Ocak 2024 günü mesai bitimine kadar devam edecek.

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 2024 üretim yılı için başvuruda bulunan çiftçilerimiz, ürün güncelleme başvurularını 2024 yılı Şubat ayı içerisinde e-Devlet üzerinden ya da İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilebilecek.

İlk defa ÇKS'ye kaydolacak veya geçmiş başvurusundaki arazi bilgilerinde değişiklik yapacak üreticilerin Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.