Son Dakika! Emekli maaşına zam için o tarihte masaya oturacaklar

Son Dakika! Emekli maaşına zam için o tarihte masaya oturacaklar

Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek, Abdullah Güler ve Mustafa Elitaş, emekli maaşlarına zam çalışması için toplantı yapacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler ve AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilerin maaşlarına zam yapılması için toplantı kararı aldı.

CNN Türk muhabiri Melike Görür'ün verdiği detaylar şöyle:

Bugün ya da yarın önemli bir toplantının yapılması bekleniyor. Toplantının gündemi emekli maaşı olacak. Emekli maaşına ne kadar zam olacağı da merak ediliyor. Edinilen bilgiye göre seyyanen zammın mümkün olmadığı söyleniyor. Belirli bir rakamın ve asgari ücret seviyesi çıkarılmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

AK Parti'li yetkililer ise, "Emeklilere seyyanen zam mümkün gözükmüyor, şu an sadece en düşük emekli maaşı 10 bin TL’nin yukarıya çekilmesi noktasında bir çalışma var" ifadelerini kullandı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kök aylığına bu ay uygulanacak enflasyon zammı yüzde 24.73 olarak belirlendi. Mevcut durumda 10 bin lira olan taban aylık ödemesinin artırılması için çalışmalar devam ediyor. Bu artışın ne kadar olacağı, bu ayki ödemelere yetişip yetişmeyeceği ve kime, nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

YENİ TABAN AYLIK NE KADAR OLACAK?

Şu anda 10 bin lira olan taban aylık ödemesinin en az 12 bin liraya çıkarılması bekleniyor. 6 aylık enflasyon oranı olan yüzde 24.73 artış göz önünde bulundurularak, en düşük emekli aylığının 12 bin 500 lira seviyesine yükseltilmesi de gündemde. Daha yüksek bir tutar belirlenmesi de mümkün.

EMEKLİLERE TABAN AYLIK ZAMMI NASIL UYGULANACAK?

Yüzde 24.73 zamla hesaplanan yeni kök aylığının ve ek ödemesinin toplamı belirlenen taban aylığın altında kalan emekliler için Hazine desteği devreye girecek. '5510 Ek 19' kapsamında yapılacak bu ödemeyle emeklinin alacağı para yeni taban aylığa tamamlanacak.

DÜZENLEME KİME, NE GETİRECEK?

Temmuz zammı sonrası kök aylık ve ek ödemesi toplamı, yeni belirlenen taban aylığın altında kalan emeklilerin eline geçecek parayı artıracak. Bu düzenleme, sadece kök aylık ve ek ödemesi toplamı 10 bin liranın altında kalıp bu ay 10 bin lira almaya devam edenleri değil, 10 bin lirayı geçen ama yeni taban aylığın altında kalanları da kapsayacak.

Taban aylık 12 bin lira olarak belirlenirse, 10 bin lira alanlar 2 bin lira ek avantaj sağlayacak. Kök aylığı ve ek ödemesi toplamı 12 bin liranın altında olanların eline geçecek para, bu düzenleme ile 1 ila 2 bin lira arasında artacak. Eğer taban aylık 12 bin 500 lira olursa, emeklilere sağlanacak artış 2 bin 500 liraya kadar çıkacak.

DUL VE YETİMLERE YANSIYACAK MI?

Evet, taban aylık ödemesi dul ve yetimlere de hisseleri oranında yansıyacak. Mevcut 10 bin lira taban aylık düzenlemesi kapsamında, ölüm aylığı oranı yüzde 75 olanlara 7 bin 500 lira, yüzde 50 olanlara 5 bin lira, yüzde 25 olanlara ise 2 bin 500 liradan az ödeme yapılmıyor.

Taban aylık ödemesi 12 bin lira olursa, en düşük ödeme ölüm aylığı oranı yüzde 75 olanlarda 9 bin lira, yüzde 50 olanlarda 6 bin lira, yüzde 25 olanlarda ise 3 bin liraya çıkacak. En düşük emekli maaş ödemesi 12 bin 500 liraya yükseltilirse, ölüm aylığı oranı yüzde 75 olanlara 9 bin 375 lira, yüzde 50 olanlara 6 bin 250 lira, yüzde 25 olanlara ise 3 bin 125 liradan az ödeme yapılamayacak. Temmuz zammı sonrası aylığı bu tutarın altında kalanların ödemesi, bu tutarlara tamamlanacak.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.