Seçimde oy kullanmamanın cezası belli oldu

Seçimde oy kullanmamanın cezası belli oldu

31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde çeşitli nedenlerden dolayı oy kullanmayacak vatandaşlar oy kullanmamanın cezasını araştırmaya başladı.

Türkiye, 31 Mart Pazar günü yerel seçimler için sandığa gidiyor. Seçimlerde 61 milyon 441 bin 882 seçmen oy kullanacak ve 206 binden fazla sandık kurulacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı 29 Şubat’ta başladı. 24 Mart’ta seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı sona erdi. YSK, seçime 34 siyasi partinin katılabilme yeterliliğine sahip olduğunu belirledi.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. Ancak, vatandaşların seçme hakkını kullanmaması durumunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen cezai işlemler uygulanır.

secim-aa-2051696.jpg

2024 OY KULLANMAMANIN CEZASI NE KADAR?

YSK, oy kullanmamanın cezasını belirler ve her seçimde bu ceza tutarı değişebilir. Örneğin, 2017 yılındaki Referandum seçimlerinde ceza tutarı 22 TL olarak belirlenmişti. 2023 Genel Seçimlerinde ise bu ceza tutarı 300 TL olarak güncellenmişti. Ancak, 2024 seçimlerinde oy kullanmama cezasının ne kadar olacağı henüz açıklanmadı. Yüksek Seçim Kurulu'nun alacağı karar doğrultusunda bu ceza belirlenecek.

CEZA NASIL ÖDENİR?

d8d2f040-9ec6-11ee-8942-15fe1b16815e.jpg

Oy kullanmayan seçmenlere ceza tebligatı gönderilir ve bu tebligatta cezanın ödeme bilgileri yer alır. Cezanın ödenmesi için Maliye Bakanlığı'na veya belirlenen kurumlara, örneğin PTT gibi, başvurulabilir. Bu bilgiler ışığında, vatandaşların oy kullanma hakkını yerine getirmeleri önemlidir ve Yüksek Seçim Kurulu'nun belirleyeceği ceza tutarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

31 Mart 2024 yerel seçimlerine sayılı saatler kala Google’da aratılan sorular dikkat çekti. Google Trends verilerine göre “Oy kullanmama cezası” sorusu açık ara farkla en çok aratılan oldu.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.