Sanat dünyasını yasa boğan kayıp Nevzad Atlığ yaşamını yitirdi

Sanat dünyasını yasa boğan kayıp Nevzad Atlığ yaşamını yitirdi

Türk Sanat Müziği'ne önemli katkıları bulunan Devlet sanatçısı Prof. Dr. Nevzad Atlığ hayatını kaybetti.

Türk müziğine önemli katkılar sunan devlet sanatçısı unvanına sahip koro şefi, ses sanatçısı ve müzik araştırmacısı Prof. Dr. Nevzad Atlığ 98 yaşında yaşama veda etti.

Nevzad Atlığ'nın ölümü sanat camiasını yasa boğdu.

nevzad.webp

NEVZAD ATLIĞ KİMDİR

Nevzad Atlığ, aslen Edirneli ve süvari albayı olan babasının görevde bulunduğu Denizli'ye bağlı Sarayköy’de doğdu. İlk müzik bilgilerini aynı zamanda bestekâr olan babası Nazmi Atlığ’dan aldı ve keman öğrendi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirip radyoloji uzmanlığı ihtisası yaptı. İstanbul Ünivesitesi Korosu'nda keman çaldı. Ercümend Berker’in askere gitmesi dolayısıyla bu koronun şefliğini yaptı.

İstanbul Radyosu Türk Musikisi Şefi, İstanbul Konservatuvarı İcra Heyeti Şefi ve 1954 - 1958 yılları arasında İstanbul Radyosu Müdürlüğü görevlerinde bulundu. İstanbul Radyosu Küçük Korosu'nu yönetirken, 1963'te Mesut Cemil’in vefatı üzerine Klasik Koro'nun Şefliğine getirildi. 1976 yılına kadar aralıksız bu görevi yürüttü.

1969’da Millî Eğitim Bakanlığı Türk Musikisi Komisyonu'na Başkan seçildi. Bu komisyon Kültür Bakanlığı’na geçince Başkanlık görevine devam etti. “1000 Temel Eser Komisyonu” üyeliği yaptı. TRT Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. 1976 yılında kuruluşunda önemli hizmetler yaptığı Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korosu'nun Şefliğine getirildi.

Çeyrek asır devam ettiği İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndaki Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk Musikisi hocalığından ayrıldı. 1981 yılında Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. Türkiye Millî Kültür Vakfı’nca 1983 yılında Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’ne lâyık görüldü. 1983 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu üyeliğine seçildi ve 1984 yılında TRT Yüksek Kurulu Üyeliğine atandı.

1985 yılında profesör, 1987 yılında da Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne lâyık görüldü. Türk Musikisi Vakfı'nın kurucuları arasında yer alarak, bir dönem Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yaptı.

ALDIĞI ÖDÜLLER

1987: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı

1999: Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.