May'in tarihi ABD ziyareti İngiliz basınında

İngiliz gazeteleri, ABD'nin yeni Başkanı Trump ile görüşecek ilk lider olacak olan May'e çeşitli uyarı ve tavsiyelerde bulundu

May'in tarihi ABD ziyareti İngiliz basınında

May'in tarihi ABD ziyareti İngiliz basınında

İngiltere Başbakanı Theresa May'in ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşmeye geniş yer veren İngiliz basınında, iki ülkenin ilişkileri ve geleceğine dair endişeler öne çıktı.

Trump ile görüşmeye hazırlanan May'in ABD ziyaretine dair habere, "May, Blair'in müdahale doktrinini gömüyor" başlığını atan Financial Times, eski başbakan Tony Blair'in "liberal müdahalecilik" doktrinini hedef alan May'in ABD ile İngiltere'nin ulus inşa etmek için üçüncü ülkeleri istila ettiği günlerin geride kaldığını söylediğini aktardı.

İki liderin görüşmesindeki en önemli gündem maddelerinden birinin de ticaret anlaşması olduğunu hatırlatan gazete, Trump döneminde yapılacak bir ticaret anlaşmasının, İngiltere'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulundu.

İç sayfasında "Başbakan'ın Trump ile dansı, kenarda kalan AB'nin saçlarını diken diken ediyor." yorumunu yapan gazete, kulis bilgilerine de yer vererek, "AB yetkililerinin, May hükümetinin ABD Başkanının korumacı yaklaşımını meşrulaştıracağını öne sürdüğünü ve İngiltere'nin Trump ile yakınlaşmasını eleştirdiğini" yazdı.

Times, "Birlikte duralım ve Batı'nın yaşadığı güneş tutulmasını durduralım" başlığıyla May'in ABD ziyaretinde verdiği mesajları manşetine taşıyarak, başbakanın konuşmasında Trump'a dünyaya liderlik etmekten geri kalmaması çağrısında bulunduğunu iddia etti.

Guardian gazetesi, "Karşıtlar birbirini çeker: May, Britanya'nın Trump ile çalışabileceğini söylüyor" başlığıyla okuyucularına duyurduğu haberde, İngiltere'nin ABD ile olan bağlarını derinleştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Trump dönemine dair Başbakana çeşitli uyarı ve tavsiyelerde bulunan gazete, "May, dünya genelinde Trump'ın dengesiz karakteri ve siyasi gündemiyle ilgili var olan kaygıları görmezden gelemez." ifadesini kullandı.

Guardian'ın iç sayfasında yer alan "Başbakan neden mesafesini korumalı?" başlıklı analiz haberde ise May'in ciddi bir tavır takınmaması halinde Trump ile ilişkisinin "zehirli bir hal alacağı, sulu bir ilişkisi olacağı" yorumunda bulunuldu.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.