Kamu Son Haber'in birinci sayfası

Kamu Son Haber'in birinci sayfası

Kamu Son Haber'in birinci sayfası

bir-001.jpg

Kamu Son Haber'in birinci sayfası için tıklayın...

'YANLIŞ EKONOMİ POLİTİKASI SONUCU ÇIĞRINDAN ÇIKAN ENFLASYON YENİLGİ GETİRDİ'

Hazine eski müsteşarı ekonomist Mahfi Eğilmez, 2024 Yerel Seçimleri'nin sonuçlarına dair bir analiz yazdı. Kendi sitesinde "Seçim Sonuçlarının Analizi” başlık bir makale kaleme alan Eğilmez, "22 yıldır seçim kaybetmeyen AKP ne oldu da bu seçimi kaybetti" sorusunu sorarak değerlendirmesini derinleştirdi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin dikkat çeken bir analiz yayınladı. "Hemen her yerde 'seçmen mesaj verdi' yorumlarını görüyorum ama anlayamadığım bir şey var:

Daha bir yıl önce yapılan genel seçimlerde mesaj vermeyen seçmen ne oldu da bir yıl içinde mesaj vermeye niyetlendi” sorusunu gündeme taşıyan Eğilmez'in değerlendirmesinden öne çıkan bölümler şöyle: Türkiye'de 61,5 milyona yakın seçmen var. Bu seçimde oy kullanma oranı yüzde 78 dolayında gerçekleşmiş. Demek ki 61,5 milyon seçmenin kabaca 48 milyona yakını oy kullanmış.

16 milyona yakın tamamı seçmen konumunda emekli, bir o kadar da yine seç- men konumunda ücretli çalışan var. Bu seçmenlerin de genel eğilime uygun olarak yüzde 78'inin oy kullandığını varsayarsak emekli ve ücret geliri elde eden 25 milyon dolayında seçmenin bu seçimde oy verdiğini düşünebiliriz.

Demek ki seçimde oy kullananların yarısından biraz fazlası emekli ve ücret ge- liri elde eden kişilerden oluşuyor. Aktif çalışan 16 milyon dolayındaki kişinin kabaca 7 milyona yakını asgari ücretle çalışıyor.

Emekliler, asgari ücretliler ve üst düzeyde ücret alanlar dışındaki ücretliler yaşanan yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı karşısında aldıkları ücretle geçinemez durumdalar.

İktidar, özellikle son bir yılda giderek artan hayat pahalılığı karşısında durumu hızla bozulan bu kesimin sorunlarına çözüm getiremiyor. Ne enflasyonu düşürebiliyor ne de hayat pahalılığını giderecek kadar ücret artışı yapabiliyor. Çünkü artan kamu kesimi israfı ve çeşitli yanlış politikalar sonucu bütçe artık yönetilemez duruma gelmiş bulunuyor.

Sonuçlardaki en önemli etken...

Özetle söylemem gerekirse kanımca bu sonuçlar üzerindeki en önemli etken AKP'nin yanlış ekonomi politikasıyla çığırından çıkardığı enflasyon ve özellikle de hayat pahalılığı oldu.

Bunların etkisiyle alt üst olan gelir dağılımı ve tamamen bozulmuş olan ücret düzeninin yarattığı ortam, emeklisi, asgari ücretlisi başta olmak üzere ücret geliri elde edenlerin büyük çoğunluğunun AKP'ye ret oyu vermesine yol açtı.

Eğer AKP seçimlerden önce emeklilere, asgari ücretlilere ve genel olarak ücretlilere bir kez daha ücret artışı verseydi sonuç farklı olabilirdi. Ne var ki o zaman da yılın geri kalanını tamamlayacak bir bütçe kalmayacaktı.

Yıllardır söyledik, anlatamadık: Bilimden ayrılanı kurt kapar. Bu bazen biraz geç olur ama önünde sonunda olur.

dokuz.jpg

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.