Kamu Son Haber'in birinci sayfası

Kamu Son Haber'in birinci sayfası

Kamu Son Haber'in birinci sayfası

bir-001.jpg

Kamu Son Haber'in birinci sayfası için tıklayın...

DİYANET'TEN FETVA: ÇAKMA ÜRÜN CAİZ DEĞİL

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Dr. Fatih Aydın, Diyanet TV'nin "Diyanet'e Soralım" programında yayına bağlanan izleyicilerin sorularını yanıtladı. Ağırlıklı olarak oruçla ilgili soruların yöneltildiği yayında, izleyicilerden "İmitasyon ürün satmak caiz mi", "Tarım sigortası yaptırmak caiz mi" soruları geldi.

Fatih Mehmet Aydın, "İmitasyon ürün satmak caiz mi?" sorusuna "Üreten firmanın milli ya da yabancı firma olma ihtimali olabilir. Firma sahibi Müslüman ya da gayrimüslim olabilir. Bu firmaların izin vermediği bir mali imitasyon olarak üretmek, satmak, satın almak, caiz değildir. Bu, kul hakkıdır. Bir bakıma da kamu hakkıdır." karşılığını verdi.

Aydın, "Tarım sigortası yaptırmak caiz mi?" sorusunu da "Konusu haram olmayan her türlü sigorta, Din İşleri Yüksek Kurulu'muzun kararına göre caizdir. Önemli olan sigortanın konusunun haram olmamasıdır. Örneğin, domuz çiftliğini sigortalatmak gibi, şarap fabrikasını sigortalanması gibi.

Konusu haram olan bir şeyi sigortalamak caiz değildir. Bunun dışında ister isteğe bağlı, ister zorunlu olsun. Araç, iş yeri, deprem, tarım, sağlık bütün bu sigortaların hepsi Din İşleri Yüksek Kurulumuzun kararına göre caizdir. Mümkün mertebe alternatif sigorta kurumlarına yaptırırlarsa daha iyi olur. Gönülleri ferah olur." diye yanıtladı.

yedi.jpg

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.