Kamu Son Haber'in birinci sayfası

Kamu Son Haber'in  birinci sayfası

Kamu Son Haber'in birinci sayfası

ilk-001.jpg

Kamu Son Haber'in birinci sayfası için tıklayın...

KREDİ KARTLARINI DA TARIMDA ÜRETİCİ VE GİRDİ ÖDEYEMEZ HALDEYİZ

DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sayit Dayıoğlu, "açlık sınırı 15 bin lirayı aştı, yoksulluk sınırı ise 52 bin liraya yaklaştı. kredi kartları ile ayakta durmaya çalışırken artık kredi kartlarını da ödeyemez hale getirildik" ded

Türkİye Emekliler ve EYT’liler Birliği, Edirne’de emeklilerin taleplerine ilişkin açıklama yaptı. DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sayit Dayıoğlu, "Açlık sınırı 15 bin lirayı aştı, yoksulluk sınırı ise 52 bin liraya yaklaştı. Sadece asgari ücretle yaptığımız kıyaslama ile biz emeklilerin maaşlarının zaman içerisinde ne kadar düştüğünü ve son 1-2 yıl içerisinde de artık her şeyi kısarak, kredi kartları ile ayakta durmaya çalıştığımızı, bankaların verilerinde de görüleceği gibi kredi kartlarını da ödeyemez hale getirildik" dedi.

Türkiye’de 20 ayrı emekli örgütünün birleşerek oluşturduğu Türkiye Emekliler ve EYT’liler Birliği, Edirne’de bugün basın açıklaması düzenleyerek emeklilerin ve EYT’lilerin taleplerini açıkladı. DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sayit Dayıoğlu, şunları söyledi: "Biz emekliler satın alma gücümüzün düştüğünü bizzat yaşamımızdan biliyoruz. Gerçekten çok zorlanmaya başladık. 2002 tarihinde en düşük emekli aylığımız 257 TL iken, asgari ücret 184 TL idi. Günümüzde yani 2024 de ise en düşük emekli aylığımız 10 bin lira, asgari ücret 17 bin 2 lira. Hâlbuki yapılan araştırmalara göre açlık sınırı 15 bin lirayı aştı, yoksulluk sınırı ise 52 bin liraya yaklaştı.

Sadece asgari ücretle yaptığımız kıyaslama ile biz emeklilerin maaşlarının zaman içerisinde ne kadar düştüğünü ve son 1-2 yıl içerisinde de artık her şeyi kısarak, kredi kartları ile ayakta durmaya çalıştığımızı, bankaların verilerinde de görüleceği gibi kredi kartlarını da ödeyemez hale getirildik." DİSK Emekli-Sen Disiplin Kurulu üyesi Hilal Bilenoğlu ise şunları söyledi: "Emekli aylıkları iyileştirilerek uluslararası standart ve normlara uygun hale getirilmeli.

Aylık bağlama oranları 2000 yılı öncesine döndürülmeli. Güncelleme kat sayısında milli gelir artışından pay verilmelidir. En düşük emekli kök maaşı, en düşük memur maaşından az olmamalıdır. Emekli hak ve sahiplerinin aylıkları bağımsız kurumlarca açıklanan gerçek enflasyon oranına göre otomatik olarak güncellenmelidir.

Emeklilere ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında olmak üzere yılda dört ikramiye verilmeli. İkramiyeler dul ve yetim maaşı alanlara da aldıkları maaş oranı kadar değil, tam ödenmeli. Ödenen ikramiyeler asgari ücrete eşitlenmelidir. Temel gıda maddeleri ile elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek oranlı zamlar nedeniyle düşen satın alma gücümüzde meydana gelen kaybın telafisi için, tüm emekli, dul ve yetimlerin kök maaşlarına acilen 12 bin TL seyyanen zam istiyoruz."

28-03-24-07kamu.jpg

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.