Kalkınma Bakanı Elvan:"Kılıçdaroğlu'na acıyorum"

Bakan Elvan, "Kılıçdaroğlu 'Meclis ortadan kaldırılıyor' diyor. Gerçekten acıyorum bu kardeşimize" dedi.

Kalkınma Bakanı Elvan:"Kılıçdaroğlu'na acıyorum"

Bakan: "Kılıçdaroğlu'na acıyorum"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Kılıçdaroğlu 'Meclis ortadan kaldırılıyor' diyor. Gerçekten acıyorum bu kardeşimize. Bir ana muhalefet lideri, kalkıp şu 18 maddelik anayasa değişikliğinde bulunmayan ifadeleri kullanırsa, acınacak bir durumu vardır. Ya bilmiyor ya da milletin gözüne baka baka yalan söylüyor. TBMM, daha da güçleniyor." dedi.

Elvan, merkez Akdeniz ilçesindeki bir otelde Akdeniz Pazarcılar Esnaf Odası'nın yönetimi ve üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, kapalı pazarların yapımının yerel yönetimlerin sorumluluğunda bulunduğunu belirtti.

Pazarcıların modern şekilde çalışabilmesi için kapalı pazar yerlerine ihtiyaç duyduğunu anlatan Lütfi Elvan, Akdeniz Belediyesi ile görüştüğünü, ilçeye 3 kapalı pazar yeri, mahalle evleri ve yeşil alanların yapılacağını, asfalt çalışmalarının hız kazanacağını ifade etti.

Bakan Elvan, her milletten insanın Türkiye'de kardeşçe yaşadığını vurgulayarak, "Öyle büyük bir milletiz ki en zor zamanımızda bile, birliğimizi ve kardeşliğimizi bozmadık, Türkiye'yi yok etmek ve zayıf düşürmek isteyenlere asla fırsat vermedik. Dedik ki 'istiklalimizin, ülkemizin bekasının, ülkemizin geleceğinin' pazarlığı olmaz. Hiçbir şekilde bu birliğe halel getirmeyecek, kıyamete kadar birlikte gelişerek, güçlenerek yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin artık güç ve zaman kaybına tahammülünün kalmadığını belirten Elvan, halkın iradesinin tam hakim olduğu, siyasi krizlerin yaşanmayacağı yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Elvan, 16 Nisan'da halk oylamasına sunulacak yeni anayasa değişikliğine değinerek şöyle devam etti:

"Millet karar vermişse, herkes bu karara uyacak. Demokrasinin gereği budur ve bu olmalıdır. Ama maalesef biz yıllarca vesayet altında bir takım yönetimler gördük, değişik odaklardan, yerlerden hükümetlere talimatlar verildiğini gördük ve milli iradenin bu ülkede tesis edilmemesi için yoğun çaba içerisinde olan güç odaklarını gördük. İşte biz bunlardan kurtulmak istiyoruz. 18 maddelik anayasa değişikliğine baktığımızda, bu maddelerin tamamı demokrasimizi güçlendirecek, Türkiye'de güçlü bir demokrasi altyapısı oluşturacak, temel hak ve hürriyetleri daha da geliştirecek, bizatihi millete yetki verecek bir düzenleme."

- "Gerçekten acıyorum bu kardeşimize"

Yeni anayasayla ilgili yalan üzerine kurulan propagandalar yapıldığını aktaran Elvan, "Anayasa değişikliğindeki maddeler tamamıyla, özgürlükler ve demokrasi üzerine inşa edilmiş, vesayeti ortadan kaldıran, halkı güçlendiren, bu ülkede milli iradenin tam manasıyla hakim kılınmasını sağlayan düzenlemeler." ifadesini kullandı.

Elvan, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, cumhurbaşkanı adayının yüzde 50'nin üzerinde oy alması gerektiğini anımsatarak, bunun uzlaşma kültürünü de geliştireceğini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu düzenlemeyle ilgili sözlerinden dolayı eleştiren Elvan, "Kılıçdaroğlu 'Meclis ortadan kaldırılıyor' diyor. Gerçekten acıyorum bu kardeşimize. Bir ana muhalefet lideri, kalkıp şu 18 maddelik anayasa değişikliğinde bulunmayan ifadeleri kullanırsa, acınacak bir durumu vardır. Ya bilmiyor ya da milletin gözüne baka baka yalan söylüyor. TBMM, daha da güçleniyor." dedi.

Bakan Elvan, yeni anayasayla beraber kanunu bakanların değil, milletvekillerinin yapacağına işaret ederek, "Şu an Meclisin cumhurbaşkanını denetleme yetkisi yok. Meclise cumhurbaşkanını denetleme yetkisi veriyoruz. Meclise, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun 13 üyesinin 7'sini atama yetkisi veriliyor, bu düzenlemeyle. Nerede bunun antidemokratik yaklaşımı, nerede onların söylediği 'Meclis ortadan kaldırılır' lafları? Böyle bir şey söz konusu değil. Tam tersine Meclisimizi çok daha güçlü bir konuma getiriyoruz. Bunu çok açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- "Şu ifadeyi kullanmak bir utanç vesikasıdır"

Vatandaşların yatırımlara hızla ulaşabilmesi için gereken düzenlemelerin hükümet tarafından yapılacağını aktaran Elvan, Türkiye'nin önündeki engelleri tamamıyla kaldırmak istediklerini vurguladı.

Askeri yargının kaldırılarak, yargıda birliğin sağlanacağını ifade eden Elvan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu diyor ki 'Yargıyı tek kişi yönetecek.' Bakın şu yalana. Utanır insan ya. Gerçekten, samimi olarak söylüyorum. Şu ifadeyi kullanmak bir utanç vesikasıdır. Ne diyor, 'Yargı yönetimini tek bir kişi atayacak.' Anayasamızdaki bu yeni düzenlemede şunu yapıyoruz. 22 kişilik Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu 13'e düşürüyoruz, Hakimler ve Savcılar Kurulu yapıyoruz. Kılıçdaroğlu, '13 kişiyi tek adam atayacak' diyor. Hakimler kimin adına karar verir? Milletin adına karar verir. O yargı kararının altında 'Türk milleti adına karar verilmiştir' yazar. Peki, millet adına karar veren yargının yönetimi kim tarafından atanmalı? Ya doğrudan millet tarafından atanmalı, ya da milletin temsilcileri tarafından atanmalı. İşte bizim yaptığımız da milletin temsilcilerinin yargı yönetimini atamaları. 7 üyeyi, TBMM 5'te 3 çoğunlukla atıyor. 4 üyeyi, yine milletin temsilcisi olan cumhurbaşkanımız atıyor, etti 11. Kalan 2 üye de adalet bakanı ve adalet bakanı müsteşarı. Onlar da doğal üyeler. 13 üyenin 7'si halkın temsilcisi olan, halkın seçtiği TBMM tarafından atanıyor. 6 üye de yine halkın temsilcisi hükümet tarafından atanıyor. Nerede tek adamın ataması? 'Yalanın da bu kadarı olmaz' diye düşünüyorum."

 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.