İstanbul ve Ankara'da Kerkük Protestosu

İstanbul Alperen Ocakları ve Türkiye'de yaşayan Türkmenler Kerkük'te yaşanan gelişmeleri protesto etmek için İstanbul Irak Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı.

İstanbul ve Ankara'da Kerkük Protestosu

İstanbul ve Ankara'da Kerkük Protestosu

Protestocu grup saat 11.30 sıralarında Tanju Okan parkında toplandı. Ellerinde 'Kerkük'te oldu bittiye hayır' yazılı dövizler ve 'Bir gece Ansızın 81 Düzce, 82 Musul, 83 Kerkük' yazılı pankart açan grup İstanbul Irak başkonsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

'Ne Mutlu Türküm Diyene' sloganlar atarak yürüyen grup konsolosluk önünde de sloganlarını sürdürdü.Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Aydın Beyatlı öncülüğünde bir heyet Irak hükümetine iletilmek üzere Irak İstanbul Başkonsolosluğu'na girerek Irak İstanbul Başkonsolosuna mektup verdi. 1 dakikalık saygı duruşun ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Türkmen Marşı çalındı.

İstanbul Alperen Ocakları Başkanı Kürşat Mican "Buradan Dışişleri Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Yüz yıldır mankurtlaştırılmış dış siyasetimizden kurtulalım derken bizi iradesiz dış politikanızın içine atmayın. Doğru dış siyasetinizi her zaman destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Sizden itidal çağrısı beklemiyoruz. Gereğini yapmanızı bekliyoruz. Barzani'ye ,Talabaniye göstermiş olduğunuz sahiplenme duygusunu öz kardeşlerimize, din kardeşlerimize göstermenizi istiyoruz" diye konuştu.

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Dr. Aydın Beyatlı da "Böyle bir karar özünde Irak Anayasasına aykırıdır. Çünkü söz konusu Anayasanın 140. maddesi kadük olduğu halde Kerkük'ün İhtilaflı şehirler arasında olduğu zikredilmektedir. Kerkük şuanda resmen Bağdat'a bağlı bir şehirdir. Bir emrivaki ile statüsünü değiştirmeye yeltenmek ateşin üzerine barutla gitmek demektir. Kürt halkıyla hiçbir sorunumuz yoktur. Saddam döneminde hepimiz birlikte haksızlıklara ve katliamlara maruz kaldık. Bugün daha samimi bir şekilde birlikte yaşamayı tercih etmek yerine Saddam'ın kullandığı üslubu Türkmenlere uygulamak ne kardeşliğe sığar nede Kerkük'te sorunları çözer. Tükmenler'in ve Araplar'ın görüşleri alınmadan böyle bir kararın yürürlüğe alınması Irak Anayasası'nı hiçe saymak, Bağdat yönetimini kabul etmemek bu şehirde yaşayan Türkmen ve Arapları yok saymaktır" dedi. Grup açıklamaların ardından dağıldı.

Ankara'da IKBY bayrağı protestosu

KERKÜK'teki valilik ve devlet binasında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının Kerkük İl Meclisi kararıyla göndere çekilmesi, Irak Türkmenleri tarafından Ankara'da protesto edildi. MHP'den ihraç edilen Ümit Özdağ'ın da katıldığı protesto eylemi, yapılan konuşmanın ardından sona erdi.

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin çağrısıyla 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda bulunan Güvenpark'ta bir araya gelen yüzlerce kişi, Kerkük'te valilik ve devlet binalarında IKBY bayrağının göndere çekilmesini protesto etti. Grup adına basın açıklamasını okuyan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkanı Abbas Türkmen, Türkmen varlığını yok etme politikasının küçük bir kıvılcıma bağlı olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

"Daha düne kadar zalim Saddam'ın türlü türlü zalimliklerine maruz kalan ve korkudan dağlara sığınmış olan Kürt komşularımız bugün kendilerine yapılanların acısını sanki biz Türkmenlerden çıkarmaya çalışmaktadır. 2003'te Saddam rejiminin düşmesiyle birlikte ABD güçlerini yanına alan Kürt grupları Kerkük'ü talan etmiş, tapu ve nüfus kayıtlarını yok etmiş, bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, vatandaş arazi ve meskenlerini gasp etmiş ve 500 binden fazla dağdan inen adamları Kerkük'e yerleştirmiştir. Kerkük'te Türkmenler hariç bütün gruplar silahlıdır. Türkmen varlığını yok etme politikası küçük bir kıvılcıma bağlıdır. Bunun sonuçları çok vahim olabilir. Bizleri bu oyunlara sürüklemek için en büyük milli duyguların kabartılması bir bayrağın dikilmesidir. Haklı olduğumuz durumu haksızlığa dönüştürmek için planlanmış sinsi bir oyundur. Bayrak dikmek ne demek bir memleketi zorla gasp etmektir. Edirne, Kars, Urfa, Diyarbakır neyse Kerkük odur"

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.