Halka arz olan hisse için flaş karar: Piyasa değeri rekor kırıyor

Halka arz olan hisse için flaş karar: Piyasa değeri rekor kırıyor

Borsa İstanbul, geçtiğimiz haftalarda halka arzı gerçekleşen tavan tavan giden Meka Beton (MEKAG) hakkında yeni tedbir kararı alındığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi.

Borsa İstanbul, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 5 ve 6 Ekim tarihlerinde 25 TL’den talep toplayan ve 12 Ekim tarihi itibariyle borsada işlem görmeye başlayarak tavan tavan gitmeye devam eden Meka Beton Santralleri İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEKAG) hakkında 1 ay boyunca açığa brüt takas kararı alındığını duyurdu.

Brüt takas uygulanan paylarda, alınan hisseler aynı gün içinde satılamıyor.

MEKAG hisseleri için daha önce kredili işlem yasağı tedbiri kararı almıştı. Böylece hisselerde ikinci tedbir paketi devreye sokuldu.

113367971-gettyimages-1191362342.jpg

POZİTİF ETKİ YARATABİLİR

Borsa İstanbul tarafından MEKAG hakkında alınan ikinci tedbir kararının hisseyi pozitif yönlü etkilemesi ve tavan serisinin sürmesi bekleniyor. MEKAG, borsada 26 Ekim seans sonu itibariyle 71,15 TL'den işlem görüyor.

thumbs-b-c-2976901bb04b17a85a472e56beb50e31.jpg

KAP AÇIKLAMASI GELDİ

Borsa İstanbul tarafından konuya ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MEKAG.E payında 27/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK’nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.