Fatih Altaylı kredi kartı düzenlemesi için tarih verdi 'Vatandaş acı çekecek diyerek açıkladı'

Fatih Altaylı kredi kartı düzenlemesi için tarih verdi 'Vatandaş acı çekecek diyerek açıkladı'
Bu aralar gündemden düşmeyen kredi kartı düzenlemeleri için birbirinden farklı senaryolar dolaşırken Fatih Altaylı konuya dair açıklamalarda bulunarak gelecek olan düzenlemeler için tarih verdi.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyon raporu toplantısında, kredi kartı harcamalarındaki artışın önüne geçmek için bir çalışma başlattıklarını ve konuyla ilgili birkaç fikirlerinin olduğunu belirtti.

Kredi kartı taksit sınırlaması konusunda ise kulislerde tarihlerin konuşulmaya başlandığı, Gazeteci Fatih Altaylı'nın ise düzenlemelerin seçim sonrasına bırakılacağını açıkladığı bildirildi.

Altaylı, "Vatandaşın bayağı bir acı çekeceği, yazın yediği hurmalarla ilgili güzel bir tabir vardır" yorumunda bulundu.

0x0-kredi-karti-nakit-avans-kalkti-mi-2023-kredi-kartindan-nakit-avans-kullanimi-hakkinda-yeni-duzenleme-1684411932928.jpg

Kabine Toplantısı'nda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda (TCMB) başkan değişikliğinin ardından gerçekleştirilecek ilk toplantıda, enflasyona karşı alınabilecek önlemlerin ele alınacağı belirtildi. Bu çerçevede, uzun süredir konuşulan kredi kartı sınırlamasıyla ilgili düzenlemelerin seçim sonrasında hayata geçirilebileceği ifade edildi.

TARİH VERDİ

Gazeteci Fatih Altaylı, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, kredi kartı kullanımının bankacılık sektörü için bir risk oluşturduğunu vurgulayarak, icra takip dosyalarında ve kredi kartı borçlarında artış yaşandığını belirtti. Altaylı, düzenlemelerin seçim sonrasına bırakılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Aralık 2023 raporuna göre, bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının 2022'ye göre yüzde 80 arttığı, kredi kartı borçlarının ise yaklaşık 2,7 kat büyüdüğü kaydedildi. Bu dönemde taksitli kart harcamalarının da önemli bir yüzdeyi oluşturduğu belirtildi.

ipsos-kredi-karti.jpg

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, kredi kartı harcamalarında yaşanan artışı not ettiklerini ve geçici olup olmadığının henüz net olmadığını belirterek, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemelerin gerekliliğini vurguladı. Karahan, konuyla ilgili birkaç fikirlerinin olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

12344.jpg

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.