Ev sahiplerine yeni masraf çıktı! 5 yıl detayına dikkat

Ev sahiplerine yeni masraf çıktı! 5 yıl detayına dikkat

Yeni vergi düzenlemesine göre, ev sahiplerine yeni bir vergi geliyor.

Evini kiraya verenlerden sonra şimdi de evini satacaklara ve birden fazla evi olanlara vergi geliyor.

KRİTİK 5 YIL DETAYI

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, bütçe harcamalarına kaynak bulmak için konut sahiplerine yönelik düzenlemeler yapılacağı iddia ediliyor. Birden fazla konutu olanlara katlamalı Emlak Vergisi ve tapu harcı getirileceği belirtiliyor. Ayrıca, konutunu 5. yıldan sonra satanlardan vergi alınması bekleniyor.

1200x628-emlak-uzmani-acikladi-ev-satilirsa-kiraci-cikmak-zorunda-mi-689-ogimage.jpg

VERGİLER NASIL HESAPLANACAK?

Vergilerin piyasa bedelleri üzerinden hesaplanacağı iddia ediliyor. Bu kapsamda, hem konut satanlar hem de konut alanlar yüksek vergilerle karşılaşabilir. Yeni düzenlemelerin konut fiyatlarında artışa yol açması öngörülüyor. Düzenleme, yasa çıktıktan sonraki satışlar için geçerli olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi reformu çalışmalarını hızlandırdı. Haziran ayının ilk haftasında TBMM'ye sunulması planlanan taslak, milyonlarca konut sahibini etkileyecek.

kirarar-001.jpgSATILDIĞI GÜN ELE ALINACAK

Mevcut düzenlemeye göre, satın alınan konut 5 yıl elde tutulduktan sonra satıldığında vergi ödenmiyor. Ancak, yeni düzenleme ile 5 yıl istisnasının kaldırılması bekleniyor. Satın alınan ev, üzerinden 5-10 hatta 50 yıl geçse bile satıldığı gün değer artış kazancı hesaplanarak vergisi alınacak.

Taslak düzenlemeye göre, konut alım satımında belediyeden alınan rayiç bedel uygulaması kaldırılacak ve konutların güncel piyasa değeri esas alınacak. Güncel değerler ekspertiz raporlarıyla belirlenecek.

Bu değişiklik, konutunu satanlara ağır vergi yükü getirirken, tapu harcında da artış yaşanmasına neden olabilir. Kayıt dışılığı önlemek için tapu harcının düşürülmesi de görüşülüyor.

intifa-hakki-nedir-sartlari-nelerdir-001.jpg

BİRDEN FAZLA EVİ OLANLAR DİKKAT!

Birden fazla konuta sahip olanlar için ikinci, üçüncü ve diğer evlerden daha yüksek oranlarda Emlak Vergisi alınması öngörülüyor. Örneğin, iki evi olanlar birinci evi için 5 bin lira vergi ödüyorsa, ikinci evi için 7 bin 500 veya 10 bin lira ödemek zorunda kalabilir. Tapu harcı tutarları da birden fazla evi olanlar için katlamalı olarak artabilir.

kira-fiyatl-001.jpg

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.