Erken emeklilik için bu fırsatı kaçırmayın 'SGK uzmanı açıkladı'

Erken emeklilik için bu fırsatı kaçırmayın 'SGK uzmanı açıkladı'

Emeklilikle ilgili yeni düzenlemeleri yakından takip eden vatandaşlar için bu kapsamda kolaylık sağlayabilecek detaylar merak ediliyor.

Erken emekli olmak çalışma hayatındaki zorluklar göz önünde bulundurulduğunda ilerleyen birçok vatandaş için önem arz ediyor.


Son dönemde bu çerçevede gerçekleştirilen düzenlemelerle atılan yeni adımlar gündeme geliyor. Kısmi emeklilik belli bir prim günü sayısına dolduran sigortalılara, tam emeklilik şartlarını beklemeden emekli olma imkanı sağlayan bir sistem olarak bu kapsamda ön plana çıkıyor.

whatsapp-gorsel-2023-11-24-saat-23-09-02-c02fdc9f.jpg

PRİM GÜNÜ AZ OLANLAR İÇİN AVANTAJ SAĞLIYOR
Söz konusu sistem özellikle sigorta girişi eski tarihli olan ve yeterli çalışma süresi ya da prim günü biriktirmeyen bireyler için ciddi avantajlar sağlıyor.
On yıl prim ödeyen vatandaşların kısmi emeklilikten yararlanabilmesi adına bazı şartları karşılaması gerekiyor.

ŞARTLAR NELER?
Sigorta girişinin 8 Eylül 1999 veya öncesinde olması,
3600 prim gününü 15 yıl sigortalılık süresini doldurmuş,
Kadın ise 50 erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması,
Öte yandan Emekli aylığı, bu üç şarttan hangisi en son gerçekleşmişse, o tarihe göre belirlenen emeklilik yaşı doldurulduğunda verilmeye başlanıyor. Bu şartlar tamamlandığında, emekli aylığı yaşı kadınlarda 58'e ve erkeklerde 60'a kadar çıkabiliyor.

whatsapp-gorsel-2023-12-31-saat-03-58-17-f08d5a03.jpg

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olan SSK'lılar için kısmi emeklilik prim gün şartları 4500'e çıkıyor. Başka bir deyişle 12.5 yıl prim ödemeniz anlamına geliyor. Bu kapsamda sigortalının 25 yıldan beri sigortalı olması ve kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar, 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 prim günü tamamladıklarında, yaş koşulunu yerine getirerek emekliliğe hak kazanabiliyor. Bu kapsamda, kadın çalışanların 50, erkek çalışanların ise 55 yaşında emekli aylığına hak kazanabiliyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.