En riskli 2 bölge açıklandı: İstanbul depremi içme suyunu da vuracak!

En riskli 2 bölge açıklandı: İstanbul depremi içme suyunu da vuracak!

Kahramanmaraş depremlerinin ardından gözler beklenen İstanbul depremine çevrildi. İşte ayrıntılar...

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından beklenen olası İstanbul depremi gündemden düşmüyor. Bir ders niteliğinde olan Kahramanmaraş depremlerinin sonrasında İstanbul için de deprem çalışmaları hızlı bir şekilde başlatıldı.

Başlatılan deprem çalışmalarından biri de "Depremde İstanbul'un Su Yapıları ve Su Güvenliği" raporu oldu. Söz konusu raporda İstanbul'un binalarının yanı sıra içme suyu ve atık su sisteminin de büyük tehdit altında olduğu belirtildi.

Yeraltındaki boru hatlarında oluşacak hasarların çoğunun Avrupa Yakası’nda yaşanması beklenirken, barajlar ve göllerde hasar oluşacağı öngörülüyor. Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, en riskli iki bölgeyi açıkladı.

Milliyet’ten Aleyna Sevim'in haberine göre, Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız’ın hazırladığı rapora göre, Küçükçekmece Gölü çevresi ve Büyükçekmece Barajı en riskli bölge. İstanbul’da 21 içme suyu arıtma tesisi, 124 adet su deposu, toplam 19 bin 146 km su şebekesi hattı bulunduğu belirtilen raporda, olası risklere dikkat çekildi.

Söz konusu raporda, “Afet Önleme Azaltma Temel Planı’nda 2003 yılındaki toplam 7500 km’lik içme suyu borusu şebekesinin, çeşitli modellerde en iyi ve en kötü senaryolara göre hasarlı nokta sayısı sırasıyla bin 395 ve bin 577 adet olarak tespit edilmiştir. Kanalizasyon şebekesi için bu hasarlı nokta sayıları ise bin 152 ile bin 289 adet olarak verilmiştir." denildi.

İçme suyu ve atık su boru hatlarında büyük hasarların oluşacağı belirtilen raporda, hasarın daha çok Avrupa Yakası tarafında gerçekleşmesi beklendiği belirtilerek, "Bakırköy, Avcılar, Fatih, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenyurt ilçelerindeki şebekede yoğunlaşması beklenmektedir." ifadelerine yer verildi.

Raporun devamı ise şöyle: "Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt, Bayrampaşa, Zeytinburnu ve Fatih de diğer ilçelere göre daha yoğun olan içme suyu dağıtım hatlarının depremde daha büyük hasara uğrama riski bulunmaktadır.

Küçükçekmece Gölü çevresi ve Büyükçekmece Barajı depremde en büyük sismik hareketliliğin beklendiği bölgede yer almaktadır."

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.