Emeklinin gözü 29 Ekim'de... 5 bin TL ek bayram ikramiyesi

Emeklinin gözü 29 Ekim'de... 5 bin TL ek bayram ikramiyesi

Memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşı belli oldu. Peki 29 Ekim'de emekliye Cumhuriyet ikramiyesi verilecek mi? Son iddiaya göre emeklilere 29 Ekim'de 5 bin TL ikramiye yatacak.

Memur-Sen'in son açıklamasına göre en düşük memur maaşı 1 Ocak 2024'teki yüzde 46,81'lik artışla 32 bin 297 liraya yükselecek. Ancak zamlı maaşlar öncesi emeklinin gözü 29 Ekim'de yatması beklenen Cumhuriyet ikramiyesinde. İddiaya göre 29 Ekim'de emekliler 5 bin TL ek bayram ikramiyesi alacak. İkramiye seyyanen ödeme olacak ancak emeklilere ödeme 29 Ekim'de Cumhuriyet Bayramı öncesine denk getirilecek.

Emekliye zam için Meclis’in açılacağı tarih olan Ekim ayına tüm gözler çevrilmişti. ‘En düşük emekli maaşı 10 bin TL olacak, emekliye enflasyon oranı üzerinde artış yapılacak, rafah payı verilecek’ gibi birçok konu gündeme gelirken, ortaya son atılan iddia dikkat çekti. 5 bin liralık emekliye 29 Ekim ikramiyesi verileceği belirtildi.


EMEKLİYE 5 BİN TL EK ÖDEME GÜNDEMDE

Emekli maaşı için Temmuz 2024 döneminde enflasyon oranının üzerine seyyanen zam eklenerek yüzde 25 oranında artış yapılmıştı. Yüzde 25’lik emekli zammı yeterli bulunmayınca milyonlar tarafından yeni bir zam talebi gelmiş ve bu kapsamda emekliye ek zam için formüller üzerinde çalışmalara başlanmıştı. Orta Vadeli Program ile bütçede yol haritası belli olurken emekliye zam düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan hem de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e doğrudan talimat verdiğini ifade etmişti.

EMEKLİYE SEYYANEN ÖDEME BEKLENİYOR

SGK ve Bağ-Kur kapsamında bulunan emeklilere de tıpkı memur ve memur emeklilerinin alacağı gibi bir zam oranının yapılması beklenirken, en düşük emekli maaşının da 7500 TL’den 10 bin TL düzeyine yükseltilmesi ihtimali bulunuyor. Mynet'in aktardığı bilgilere göre enflasyon altında bir maaş artışı yapılmayacağı kesin olan emekliye zam düzenlemesi için son olarak ortaya atılan iddia ise dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjde olarak duyurması beklenen bir kereye mahsus olarak 5 bin liralık ‘Cumhuriyet İkramiyesi’ verilebileceği öğrenildi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.