Emekli maaşları risk altında 'Çoğu kişinin haberi bile yok' SGK Uzmanı tek tek sıraladı

Emekli maaşları risk altında 'Çoğu kişinin haberi bile yok' SGK Uzmanı tek tek sıraladı
SGK Uzmanı Özgür Erdursun, çoğu kişi tarafından bilinmeyen kritik detayları sıralayarak emekli maaşlarının büyük risk altında olduğunu belirtti.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca emekliyi ilgilendiren açıklamalarda bulundu. SSK ve Bağ-Kur arasındaki farkları anlatan Erdursun, emeklilikle ilgili dikkat edilmesi gereken 11 maddeyi tek tek sıraladı.

Özellikle milyonlarca EYT’linin durumunu işaret eden Erdursun, emeklilikle ilgili önemli bilgileri anlattı. Bu kritik detaylara dikkat etmeyen emeklilerin maaşlarının büyük risk altında olduğunu belirten Erdursun, emekli olma hakkını bile tamamen kaybedebileceklerini açıkladı. Emekli olmak isteyen vatandaşları uyaran Erdursun çok yapılan hatalardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

İşte emeklilikte dikkat edilmesi gereken 11 madde:

 1. EYT'de SSK'dan emekli olmak Bağ-Kur'a göre daha avantajlıdır.
 2. Son 2520 gün içinde hangi statüden daha fazla gününüz varsa o statüden emekli olursunuz.
 3. SSK'lıların emekli aylığı Bağ-Kur'a göre daha yüksek olur ancak asgari ücret düzeyinde prim ödeyenlerde aynı dip aylığı alırlar.
 4. SSK'dan emekli olacağım diye çalışmadan sağda solda kendisini sigortalı olarak gösterenler sahte sigortalılık ve emeklilik iptali riski ile karşılaşabilirler.
 5. Ortağı olduğunuz şirkette kurallara uygun SSK'lı değilseniz, SSK günleriniz Bağ-Kur'a aktırılır. SSK'dan emekli olamayabilirsiniz.
 6. Son çalışmalarınız hangi statüde ise SGK'ya borçlanmalarınız o statüye sayılır, Yurtdışı borçlanması ve ücretsiz izin süreleri farklılık gösterir, yurtdışı borçlanması Bar-Kur'a sayılır, memurların aylıksız izinleri Emekli Sandığına sayılır.
 7. Ödenmeyen Bağ-Kur günlerini ihya yapıp ödemek isteyenler, emeklilik için eksik günü kadar değil silinen sürenin tamamını ödemek zorundadırlar.
 8. Eksik günlerini tamamlamak için 1 gün dahi yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar, yurtdışında çalışırlarsa, işsizlik maaşı ya da sosyal yardım alırlarsa Türkiye'den emekli aylığı alamazlar.
 9. Askerlik sonrasında sigortalı olanlar, askerlik borçlanma süresi ile işe başlama tarihlerini 08.09.1999 tarihine kadar geriye çekerlerse EYT'li olurlar. Memurlar hariç! (Memurlara büyük haksızlık)
 10. Anlaşmalı ülkelerde çalışanlar yurtdışı işe başlama tarihlerini Türkiye'den işe başlama tarihi olarak saydırabilirler. EYT'li olabilirler.
 11. Emeklilik konularında küçük ayrıntılara dikkat ederek daha kolay emekli olabilirsiniz ya da bu ayrıntılara dikkat etmeyerek emeklilik sürecinizi uzatabilirsiniz, yanlış statüden emekli daha geç emekli olup daha düşük emekli aylığı alabilirsiniz.
 12. Emekliliğinizi hak etmiş olsanız bile 2024'de emekli olmak sizin için daha avantajlı olabilir, çalışma süreniz, kıdem tazminatınız, 2024'ün emekli aylığınıza katkısını bilerek emeklilik için müracaatta bulunmalısınız.

ekran-goruntusu-2023-11-28-142456.png

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.