EK MTV ödemelerine iptal yolu gözüktü: İtiraz edebilirsiniz

EK MTV ödemelerine iptal yolu gözüktü: İtiraz edebilirsiniz

Maliyeci Prof. Dr. Duran Bülbül vatandaşların ek MTV kararına itiraz edebileceklerini ve Anayasa Mahkemesinin ek MTV kararını iptal ettirme yetkisinin olduğunu açıkladı.

Ek MTV ödemesi için ilk taksitin birinci taksitinin ödeme süresi 6 Eylül'e kadar uzatıldı.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle oluşan finansman ihtiyacı dolayısıyla tüm taşıtlarda 2023 yılı için bir defaya mahsus olarak iki katı MTV alınmasına yönelik karar alındı.

Maliyeci Prof. Dr. Duran Bülbül, iktidarın ek MTV kararına ilişkin Cumhuriyet'e konuştu.

"YURTTAŞLAR İTİRAZ EDEBİLİR"

Prof. Dr. Duran Bülbül, yurttaşların ek MTV kararına itiraz edebileceklerini belirtti ve şunları söyledi;

"Mükelleflerin çıkan tüm yasalara karşı dava açma yetkisi her zaman vardır. Dolayısıyla mükellefler bu kararı Vergi Mahkemesine dava edebilir. Ek MTV kararı, Verginin Yasallığı ve istikrar ilkesine aykırı bir karardır. Ayrıca Anayasanın vergi ödev başlığını taşıyan 73. Maddesindeki ödeme gücü ve vergi adaletine aykırı. Yıl içerisinde alınacak vergiler, bütçe kanununda belirlenir. Yurttaşlar ek MTV kararına Vergi mahkemelerine itiraz ederek dava açabilirler. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyabilir ve İnsan Hakları Mahkemesi'ne de götürerek de lehine sonuçlandırabilir"

"AYM'NİN İPTAL YETKİSİ BULUNUYOR"

Anayasa Mahkemesi'nin ek MTV kararını iptal etme yetkisinin bulunduğunun aktaran Bülbül, şunları kaydetti:

"Ek MTV'nin ödenmemesi takdirde haciz işlemi uygulanır. Haciz işlemlerinin uygulanmaması için tek bir koşul var o da Anayasa Mahkemesi'nin kararı iptal etmesi gerekir. Anayasa Mahkemesi'nin siyasi iktidar ve yasalar üzerinde denetim yetkisi vardır. Ancak Anayasa Mahkemesi 1968'den beri yasalar üzerindeki denetim yetkisini kullanmıyor. Bu yetki kullanılsaydı bu zamana kadar usulsüz aflar çıkmazdı. Anayasa Mahkemesi, mükellef şikayetine gerek kalmadan doğrudan bu denetim yetkisiyle ek MTV kararını iptal edebilirdi."

İlgili Haberler
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum