Düğün takıları kimin hakkı Yargıtay'dan emsal karar

Düğün takıları kimin hakkı Yargıtay'dan emsal karar

Yargıtay, boşanma sürecindeki çiftlerin düğünlerinde hediye edilen takılar üzerindeki mülkiyet haklarına ilişkin uyuşmazlığı çözdü. Evlilik birliği içinde takılan değerli eşyaların kimin malı olduğu konusunda yaşanan ihtilaflar, Yargıtay'ın kararıyla netlik kazandı.

Türkiye'de evliliklerde düğün takılarının kime ait olduğu konusu, uzun yıllardır devam eden bir tartışma konusudur. Yargıtay'ın son kararıyla, genelde gelinin olarak kabul edilen bu takıların hukuki sahipliği konusunda yeni bir yön belirlendi.

ring-ceremony-at-a-wedding.jpg

Boşanma gibi durumlarda takıların kadına kalması yaygın bir uygulama olmasına rağmen, Yargıtay erkeklere de bu takılarda hak tanıyan örnek teşkil edecek bir karara imza attı. Bir televizyon programında konuşan Avukat Selin Kırhan, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu:

"Düğünlerde takılan ziynetler artık cinsiyetle sınırlı olmayacak. Eskiden sadece kadınlara ait olduğu düşünülen bir uygulama vardı, ancak Yargıtay son içtihat değişikliğiyle bu durumu güncelledi."

Bu değişiklik belki de yeni evli çiftler arasında bir heyecan yaratacak. Yargıtay'ın yeni kararı şu:

"Geline takılan takılar gelinin malı olacak, damada takılanlar ise damadın malı olacak. Tek belirleyici kriter ise kişisel kullanıma uygun olması. Yani, kadına özgü olan bilezik, küpe, kolye gibi takılar kadına ait olacak. Diğer taraftan, damada takılan para, altın vb. şeyler ise damadın olacak."

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.