Dev bankadan korkutan enflasyon raporu! Mayıs'ta rekor kıracak

Dev bankadan korkutan enflasyon raporu! Mayıs'ta rekor kıracak

İngiliz Bankası HSBC'nin Türkiye'ye ilişkin raporu açıklandı. Dev banka Mayıs'ta yüzde 75 ile enflasyonun zirve yapacağını öngördü.

HSCB Türkiye enflasyonu için yıl sonu beklentisi olan yüzde 48'i değiştirmedi.

HSBC'nin raporunda diğer yandan Türkiye'ye ilişkin yatırımcı duyarlılığında önemli bir iyileşme olduğu, riskler devam etse bile yatırımcıların yapıcı görünümde olduğunu söylendi.

hsbc1.jpg

HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner'in hazırladığı raporda, Türkiye'ye ilişkin yatırımcı duyarlılığının son yıllara oranla daha olumlu olduğu söylendi. Raportör Melis Metiner, portföy akışlarındaki son ivmelenmenin de bu olumlu değişimin bir kanıtı sayılabileceğini belirtti.

enflason2.webp

Açıklanan raporda politikacıların ekonomiyi daha sürdürülebilir bir yola sokmayı yolunda olduklarına ilişkin genel uzlaşı olduğu belirtildi.

Baz yatırımcıların enflasyon görünümünün daha fazla sıkılaştırmayı ihtiyaç duyulduğunu belirtse de yapılan düzenlemeler ve politikacıların net açıklamaları olumlu bulundu.

MAYIS'TA ZİRVE ENFLASYON BEKLENTİSİ

HSBC'nin Türkiye enflasyonuna ilişkin değerlendirmesinde ise Mayıs'ta yüzde 75 ile zirve bir enflasyon öngörüldü, 2024 yılı sonu için enflasyon tahminleri ise önceki gibi yüzde 48 olarak değiştirilmedi.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.