Çöp sorununa yapay zekalı çözüm

Çöp sorununa yapay zekalı çözüm

Nesnelerin interneti alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Gesk Teknoloji, yeni start-up’ı ‘All Teknoloji’ ile çöp konteynerleri için üretilen sensörlerle metropollerdeki çöp sorununun önüne geçecek.

YTÜ Yıldız Teknopark şirketi Gesk Teknoloji’nin akıllı şehirlere odaklanan yeni start-up’ı All Teknoloji tarafından IoT teknolojisi kullanılarak geliştirilen uygulama ile özellikle büyük şehirlerdeki çöp toplama sorununun önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir yaşam için akıllı çözümler temelli harekete geçen All Teknoloji, Türkiye genelinde belediyelerle çalışarak çöp toplama giderlerini yüzde 50'nin üzerinde tasarruf sağlayan bir sistem geliştirdiğini duyurdu. İstanbul'da da kullanılan bu sistem, yakıt tasarrufu sağlarken aynı zamanda çöp toplama sürecinin hızlanmasına yardımcı olduğu belirtildi.

“SAHADA 2 BİNE YAKIN CİHAZ KULLANIYORUZ”

metropollerdeki-cop-sorununa-yapay-zekali-cozum-8698-dhaphoto3.jpg

Artan nüfus ve yoğun şehirleşmenin çevreye duyarlı sürdürülebilir bir yaşam için akıllı çözümlerin şart olduğunun altını çizen All Teknoloji kurucu ortağı Mehmet Baylan, ülke genelinde çalıştıkları belediyelerle çöp toplama giderlerinde yüzde 50 oranında tasarruf sağladıklarını belirtti. Baylan, “All teknoloji akıllı şehirler üzerine bir girişim. İlk ürünümüz de akıllı atık toplama sistemi. Geliştirdiğimiz IoT sensörler sayesinde hangi konteynerin dolu hangisinin boş olduğunu anlık olarak belirleyebiliyoruz.

Bu sayede çöp kamyonlarının sadece dolu konteynerleri toplayarak daha az yakıt harcaması ve daha az zaman kaybetmesi sağlanıyor. Bu yenilikçi uygulama ile sahada 2 bine yakın cihaz kullanıyoruz. Burada da gitmek istediğimiz nokta yapay zekâyla beraber rota optimizasyonunun daha sağlıklı hale getirmek. Örneğin, sadece doluları sıralamak değil elde ettiğimiz geçmiş verilerle hangi çöpün ne zaman dolacağını tahmin edip aslında o tahmine göre bir rota oluşturmak.

metropollerdeki-cop-sorununa-yapay-zekali-cozum-8698-dhaphoto4.jpg

Hedefimiz mahalle ya da sokakların çöp trendlerini çıkarmak. Yani bir sokakta bir pazar kuruluyordur o zaman çöp çok artıyordur. Ona göre aslında öngörülebilir programlama yapabilmek ve bu sistemleri optimize ederek tamamen insanın kontrolünden çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEĞE KATKIDA BULUNMAK İSTİYORUZ”

metropollerdeki-cop-sorununa-yapay-zekali-cozum-8698-dhaphoto5.jpg

Sistemin hem çevreyi koruduğunu hem de şehirlerin daha yaşanılabilir hale getirdiğini ifade eden Baylan, “Baktığınızda bugün çöp kamyonları büyük çok yakıt harcayan masrafı fazla olan araçlar ve İstanbul gibi bir metropolde sokak arasına çöp kamyonunun girmesi bütün trafiğin alt üst olması anlamına geliyor. Ayrıca yakıtın ve zamanın boşa harcanması gibi bir sürü olumsuz durumu da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda çöp kamyonunun geç gitmesi de çevre kirliliği, sinek koku gibi hizmetin aksaması gibi kaoslara sebebiyet verebiliyor.

metropollerdeki-cop-sorununa-yapay-zekali-cozum-8698-dhaphoto2.jpg

Yani çevre kirliliğini azaltmayı da hedefliyoruz ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak istiyoruz. Şehirler artık pamuk ipliğine bağlı. Sistemimiz sayesinde de tüm bunların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Çoğu sokakta giysi kumbaraları var. Bu giysilerin çalınması gibi durumlar söz konusu. Bizim sistemimiz hangi kumbaranın ne zaman dolduğu ne zaman toplanacağıyla ilgili durumlara da hizmet veriyor. Atık toplama işi bu işin önemli bir parçası ve bizim için önceliklendirdiğimizde en önemli kısmı diyebiliriz. Daha sonra şehirlerin sorunlarını çözecek, şehirleri akıllandıracak yeni ürünlerimizi de çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.