Bunu yapmayan kiracı ve ev sahibine her ay 3 bin TL ceza kesilecek 'Vergi uzmanı zorunlu diyerek açıkladı'

Bunu yapmayan kiracı ve ev sahibine her ay 3 bin TL ceza kesilecek 'Vergi uzmanı zorunlu diyerek açıkladı'

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, milyonlarca kiracı ve ev sahibini üstüne basa basa uyardı. Bunu yapan hem kiracıya hem de ev sahibine her ay ceza kesilecek.

Ev sahiplerini ve kiracıları ilgilendiren yeni düzenleme ortaya çıktı. Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabı üzerinden milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı uyardı. Hem ev sahibi hem de kiracılar artık maliye tarafından sıkı mercek altına alındı. Banka hesapları tek tek incelenmeye başladı.

MALİYE TEK TEK İNCELEYECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirlerinin doğru bir şekilde beyanda tutulmasını sağlamak amacıyla mülk sahiplerinin daha sağlıklı bir şekilde inceleneceğini vurgulamıştı. Kiralık olarak işyerinin tespit edilen adreslerinde fiili kontrollerin gerçekleştirileceğini belirtti.

Bu gelişmeyle birlikte, hem ev sahipleri hem de sahipleri arasındaki mesafe konusunda daha fazla şeffaflık ve muhafazanın sürdürülmesi hedefleniyor. Bingöl, hem ev sahiplerini hem de sahiplerini uyararak 1-31 Mart arasında kayıtlı olanlar arasında ev sahiplerinin vergi dairelerine kira beyanlarını ödemelerini hatırlattı.

ekran-goruntusu-2024-03-23-115638.png

Ozan Bingöl’ün paylaşımı şu şekilde:

“Aylık 500 lira ve üzerinde konut kiranızı bankadan/PTT’den yatırma zorunluluğunuz var. Hatta böyle yatmaz ise hem size hem ev sahibine ayrı ayrı her ay için uygulanacak ceza 3.000 lira. Ama örneğin 10 milyon liraya bir daire alırsanız elden poşetle ödeme yapabilirsiniz.

Hatta yüzlerce daireyi gerçek değerinden daha düşük bedellerle alıp beş yıldan sonra hiç vergi ödemeden satabilirsiniz. Bu durumda sorulacak soru yok. Nereden buldun zaten yok. Soran olursa dostlar kara parayla, kirli parayla, kayıt dışıyla, aklamayla mücadelede görsün…”

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.