Borsaya yatırım yapanlar dikkat: 3 hisseye flaş yasak

Borsaya yatırım yapanlar dikkat: 3 hisseye flaş yasak

Borsa İstanbul, üç hisse yasak kararı alındığı Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi.

Borsa İstanbul, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında üç hisse için tedbir kararı aldığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi.

KAP’a bildirilen karara göre 30 Ekim 2023 tarihinden 29 Kasım 2023 tarihine kadar Kent Gıda Maddeleri Sanayii ve Ticaret A.Ş. (KENT.E), Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. (KLNMA.E) ve Orma Orman Mahsulleri Entegre Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ORMA.E) paylarında emir paketi tedbiri uygulayacağını duyuruldu.

Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını kapsıyor.

Borsa İstanbul'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KENT.E, KLNMA.E ve ORMA.E paylarında 30/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.