BİSAM açlık ve yoksulluk sınırını belirledi

BİSAM açlık ve yoksulluk sınırını belirledi
BİSAM Temmuz ayı açlık ve yoksulluk verilerini açıkladı. Buna göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 39 bin 886 lira oldu.

Nilgün Didar TÜT/ KAMU SON HABER

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi'nin (BİSAM) aylık olarak yayımladığı bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gereken harcama tutarını paylaştı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarının yani açlık sınırının temmuz ayında 11 bin 525 lira olduğunu açıkladı.

BİSAM'ın raporuna göre, dört kişilik bir ailenin dengeli beslenmek için harcaması gereken en az tutar yani açlık sınırı 11 bin 525 lira, geri kalan eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler için harcama tutarı yani yoksulluk sınırı ise, 39 bin 886 lira oldu.

bisam.jpg

BİSAM araştırmasında, yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 3 bin 191 lira olarak hesaplandı. Bu değer, yetişkin bir kadın için 3 bin 31, 15-18 yaş bir genç için 3 bin 235, 4-6 yaş arası bir çocuk için 2 bin 609 lira seviyesinde bulunuyor.

EN YÜKSEK MALİYET GRUBU: SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Günlük harcamalarda Temmuz 2023’te en yüksek maliyet grubunu, 116,31 liralık harcama gereksinimi ile süt ve süt ürünleri grubu oluşturdu.

Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 77,82 lira oldu. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 89,45 liraya ulaştı.

Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 33,38 lira olarak gerçekleşti. Katı yağ ve sıvı yağ ise 20,03 lira, yumurta için 7,11, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 9,91 lira harcama yapılması gerekiyor.

Daha dar bir gruplandırmaya göre, harcamalarda süt ve süt ürünlerinin payı yüzde 30,3 ile en yüksek paya sahip. Et, yumurta ve kuru baklagil grubunun payı yüzde 27,3 ile ikinci sırada.

Sebze ve meyvenin harcamalar içindeki payı yüzde 23,3, ekmek, makarna vb. için ise pay yüzde 11,3'tür. Diğer gıda harcamalarının toplam içindeki payı ise yüzde 7,8. olarak açıklandı.

BİSAM verilerine göre sağlıklı ve dengeli beslenmek adına yapılan harcamanın tutarı 385 lira olarak tespit edildi.

1.jpg

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.