Aşiret düğünlerine 'ekonomi' darbesi: Birçok adete son verildi

Aşiret düğünlerine 'ekonomi' darbesi: Birçok adete son verildi

Başkale'de bir araya gelen aşiret sahipleri ekonomik kriz gerekçesiyle birçok adete son verdi.

Başkale’de bir araya gelen Ertuşi Aşireti, Botan Aşireti, Merzikan Aşireti ve muhtarlar, düğünlere ve taziyelere yeni düzenlemeler getirdi. Burada aşiretler adına konuşan Ertuşi Aşireti lideri İskender Ertuş alınan kararları şöyle duyurdu:

AÇIK MENDİL KALDIRILDI, GELİNLİK VE KUAFÖR OLMAYACAK

"Bugünden itibaren Başkale ilçesi ve köylerinde düğünlerimizde açık mendil usulü kaldırılmıştır. Düğünlerde artık zarf olacak. Gelinlik ve kuaför olmayacak. Aşiret olarak aldığımız bu karar neticesinde kurallara uymayacak olan düğün sahiplerinin düğünlerine hiçbir şekilde katılım olmayacaktır. Örf ve geleneklerimizde daha önce yöresel elbiselerle düğünler yapılıyordu. Atalarımızın yaptıkları gibi bizler de düğünlerimizi bu adetlere göre yapacağız."

TAZİYELERE DÜZENLEME: 'KARA BAYRAM' KALDIRILDI

Aşiretler, taziyelere de düzenlemeler getirdi. Daha önce 3 gün yapılan taziyelerin 2 gün yapılması ve ‘kara bayram’ olarak adlandırılan adetlerin de kaldırılmasına karar verildi.

ekran-goruntusu-2023-08-30-110447.png

Muhtar da kararlarla ilgili olarak "Bir kuaföre 30 bin liradan aşağıya kabul etmiyor, bir günlük iki günlük kirası 15 bin lira. Bundan sonra inanıyorum ki artık Başkale halkı bu kararlara uyacak" dedi.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.