Araştırmacılar acil uyarı yayımladı: Ölüm makinesi örümcek bir ilde daha görüldü

Araştırmacılar acil uyarı yayımladı: Ölüm makinesi örümcek bir ilde daha görüldü

Geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar'da görülen zehir saçan örümcek türü şimdi de Kırşehir'de görüntülendi. Türk araştırmacılar uyardı.

TV100'de yer alan bilgilere göre, Dünyanın en zehirli örümcekleri arasında yer alan argiope lobata, son 2 aydır yurdumuzun farklı farklı illerinde görülmeye başlandı.

AFYONKARAHİSAR'DAN SONRA KIRŞEHİR'DE ORTAYA ÇIKTI

Geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar’da görülmesinin ardından şimdi de Kırşehir’de ortaya çıktı. Paniğe neden olan örümcek hakkında araştırmacılar hemen değerlendirmelerde bulundu.

"İNSANLARIMIZ DİKKATLİ OLMALI"

Peş peşe görülmesinin ardından Türk araştırmacılar hemen “İnsanlarımız dikkatli olmalı” ifadelerini kullanarak acil bir uyarı yayınladı.

Argiope lobata türü örümcek, dünyanın zehirli örümcekleri arasında gösteriliyor. Farklı desenleri bulunan örümcek, Kırşehir'in Boztepe ilçesinde görüldü. Kırşehir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mücayit Şahin, "Dünyanın en zehirli örümceklerinden argiope lobata, Kırşehir'in Boztepe ilçesinde görüldü.

TÜRKİYE'DE 2 TÜRÜ BULUNUYOR

Türkiye'de 2 türü olduğu bilinen örümceğin anavatanı Afrika, Asya ve Güney Avrupa olarak bilinmektedir. Normal örümceklerden çok farklıdır. Farklı desenleriyle dikkat çeken bir örümcek türüdür. Örümceğin taşıdığı zehirden dolayı dünyanın en zehirli örümcekleri arasına girmiştir. Normalde büyüklükleri erkeklerde 6 milimetre, dişilerde 25 milimetre civarındadır.

"CAN KAYIPLARINA SEBEP OLUYOR"

İnsan vücudunda özellikle sinir hücrelerini öldürerek can kayıplarına sebep olmaktadır Ancak bu örümcek türünün kolay kolay insanlara saldırmadığı biliniyor" dedi.

"İNSAN SAĞLIĞINA ÇOK ZARARLI"

Örümceğin tehlikesine değinen Şahin, "İnsan sağlığına çok zararlı oldukları için korkulan bir örümcek türüdür. Bunlara müdahale edilmediği sürece saldırmazlar. Bunlar daha çok bağ ve bahçelerde gözükmektedirler. Normal kırsal alanlarda gözükmezler. Malatya'da geçen sene gözükmüş olan bu örümcek türü, bu sene de Kırşehir Boztepe'de görülmüştür. Karasal iklime bağlı olarak bu örümcek türlerinin çok yaşayacağını tahmin etmiyoruz. Bunların ömrünün kısa olduğunu tahmin ediyoruz. İnsanların bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir" diye konuştu.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.