Alzheimer tedavisinde önemli gelişme: Hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilecek

Alzheimer tedavisinde önemli gelişme: Hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilecek

Alzheimer, belleği bozan en önemli hastalıklardan biri. Hastalıkla ilgili yeni ilaçlar hasta ve yakınları tarafından umutla takip ediliyor. Alzheimer için yeni geliştirilen bir ilaç tıp dünyasında heyecan yarattı. İlacın 18 ay kullanımında hastalığın ilerlemesini yüzde 30-40 yavaşlattığı belirlendi.

TRT'den Fatma Demir Turgut'un haberine göre Türkiye'de yaklaşık 800 bin kişi demans hastalıkları ile mücadele ediyor. Alzheimer da bu hastalıkların en önemlilerinden biri. Yeni geliştirilen "Donanemab" adlı ilaç hasta ve yakınlarının umudunu artırdı.

İlaca ilişkin araştırma, dünyaca ünlü bilimsel tıp dergisi The Journal Of The American Medical dergisinde yayımlandı.

Yaşları 60 ila 85 arasında değişen 1736 kişi arasında yapılan araştırmaya göre yeni alzheimer ilacı, hastalığın bulgularını yüzde 30 oranında yavaşlatıyor.

"18 ay sonunda hastalığın ilerlemesi yüzde 30-40 yavaşladı"

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haşmet Hanağası, ilacın alzheimer hastalığıyla ilgili büyük bir gelişme olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yönelik bir ilaç ve görüldü ki gerçekten 18 aylık bir süreç sonunda kullanılan hastalar, kullanmayanlara göre yaklaşık yüzde 30 ila 40 arasında bir ilerlemede yavaşlama görüldü. Alzheimer hastalığı için çok büyük bir gelişme tabii ki bu. Çünkü ilk defa hastalığın seyrine olumlu etkisi olan ilaçlar bunlar."

Gelecek sene piyasaya sürülecek

İlaç, alzheimer hastalarının beyninde oluşan "Beta Amiloid" adlı yapışkan maddeyi temizlemek üzere geliştirildi. Hastalığın erken evresinde kullanılıyor.

Hanağası, ilaçların çok erken konulan teşhislerde işe yaradığını vurguladı.

İlacın gelecek sene piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.