Ağrı kesicilerde tehlikeli madde tespit edildi! Acil olarak harekete geçildi

Ağrı kesicilerde tehlikeli madde tespit edildi! Acil olarak harekete geçildi

Bazı ağrı kesicilerde tehlikeli madde tespit edildi. Konuyla ilgili resmi açıklama geldi.

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), agranülositoza yani akvuyar sayısının azalmasına neden olduğu tespit edilen bazı ağrı kesiciler tespit etti. Bununa üzerine kurum o ağrı kesicileri inceleme altına aldı.

EMA, Yapılan inceleme sonucunda bu ilaçlara yönelik tavsiyelerin paylaşılacağını duyurdu. Konuya ilişkin açıklama yapan Avrupa İlaç Kurumu, bilinen agranülositoz riskini en aza indirmek için alınan önlemlerin yeterince etkili olmayabileceğine dair endişelerin ardından ağrı kesici metamizol içeren ilaçlarla ilgili bir inceleme başlattığını resmen duyurdu.

6d4912825620781b1741c47423ea5626.webp

İPTAL EDİLMESİ KONUSUNDA TAVSİYE YAYINLANACAK

EMA'nın güvenlik komitesi (PRAC) AB'de farklı ruhsatlı kullanımlarında ruhsatlandırılmış tüm metamizol içeren ilaçlar için agranülositoz riskini ve mevcut risk minimizasyon önlemlerini gözden geçireceği ifade edilen açıklamada, komitenin, agranülositozun ilaçların fayda-risk dengesi üzerindeki etkisini değerlendireceği kaydedildi. Söz konusu açıklamada, AB genelinde ruhsatlarının devam ettirilmesi, değiştirilmesi, askıya alınması veya iptal edilmesi konusunda bir tavsiye yayınlayacağı belirtildi.

dikkat-bu-agri-kesiciler-incelemeye-alindi.webp

EMA İLAÇ LİSTESİ YAYIMLANDI

EMA, bu ağrı kesicilerin 1920’lerden bu yana Avrupa genelinde kullanıldığını ifade etti. İlaçların listesini de paylaşan EMA, “Metamizol içeren ilaçlar bir dizi AB ülkesinde ruhsatlandırılmıştır: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İspanya. Finlandiya'da ruhsatlı tek metamizol içeren ilaç geri çekilmektedir.” açıklamasını yaptı.

Yapılan açıklamanın şu ifadeler kullanıldı:

AGRANÜLASİTOZ NEDİR?

Ağrı kesicilerde tespit edilen Agranülositoz, vücutta ani ve sık gelişebilen tehlikeli bir lökopeni, akyuvar sayısının azalmasına neden oluyor. Böylece Agranülositoz, asemptomatik olabileceği gibi ani ateş ve boğaz ağrısına neden olabiliyor.

roberto-sorin-rs0-h-pybyk-unsplash-1-1.jpg

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.